Universiteti i Napolit Federico II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Universiteti i Napolit Federico II (5662).

Universiteti i Napolit Federico II (italisht: Università degli Studi di Napoli Federico II) është një universitet publik në Napoli, Itali. E themeluar në vitin 1224, është universiteti më i vjetër publik jo-sektar në botë dhe tani është i organizuar në 26 departamente. I njohur si universiteti më i vjetër i financuar nga shteti, besohet të jetë universiteti më i vjetër shtetëror laik në botë.

Ai ishte universiteti i parë në Evropë i dedikuar për trajnimin e stafit administrativ laik dhe është një nga institucionet akademike më të vjetra në funksionim të vazhdueshëm. Federico II është universiteti i tretë në Itali për nga numri i studentëve të regjistruar, por pavarësisht nga madhësia e tij është ende një nga universitetet më të mira në Itali dhe në botë, në Italinë jugore kryeson renditjen e parë që nga fillimi, duke u dalluar veçanërisht për kërkime; në vitin 2015 u rendit ndër 100 universitetet më të mira në botë sipas citimeve për punim. Sipas renditjes CWUR (Center for World University Rankings), në 2022-2023 konfirmohet si universiteti i gjashtë italian në renditjen botërore.

Universiteti mban emrin e themeluesit të tij Frederick II. Në tetor 2016, universiteti priti Akademinë e parë të Zhvilluesve të Apple IOS dhe në 2018 Laboratorin e Transformimit Dixhital të Cisco.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]