Universiteti i Talinit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Universiteti i Talinit (estonisht: Tallinna Ülikool) është një universitet kërkimor publik në Estoni . Universiteti i Talinit ndodhetnë qendër të Talinit, kryeqyteti i Estonisë, Universiteti i Talinit është një nga tre institucionet më të mëdha të arsimit të lartë në vend. Si renditja e QS World University dhe Times Higher Education e vendosin atë në mesin e 1000 universiteteve më të mira në botë. [1] [2]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Paraardhësi i Universitetit të Talinit, Seminari i Mësuesve të Talinit, u themelua në vitin 1919. Universiteti i Talinit në formën e tij aktuale u krijua më 18 mars 2005 si rezultat i bashkimit të disa universiteteve dhe institucioneve kërkimore në Talin: Biblioteka Akademike e Estonisë (1946), Shkolla Baltike e Filmit dhe Medias (1992/97), Instituti Eston i Shkencave Humane. (1988), Instituti i Historisë (1946) dhe Universiteti Pedagogjik i Talinit (1919/52/92). Në vitin 2015, Universiteti i Talinit iu nënshtrua një reforme strukturore, ku mbi 20 njësitë e tij strukturore (trashëgimia e bashkimeve të shumta që çuan në themelimin e tij) u riorganizuan në gjashtë shkolla për të optimizuar financimin dhe për të eliminuar mbivendosjen midis njësive në kërkim dhe mësimdhënie.

Akademikët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga viti 2019, rreth 7,000 studentë janë të regjistruar në Universitetin e Talinit (me mbi 13,000 të tjerë që morën pjesë në programet e arsimit të vazhdueshëm). Kjo e bën Universitetin e Talinit ofruesin e tretë më të madh të arsimit të lartë në Estoni. Midis studentëve të diplomës, 11% ishin ndërkombëtarë. Në universitet ka 968 punonjës, nga të cilët 502 janë staf akademik. 13% e fakultetit janë ndërkombëtarë. [3]

Arsimi dhe kërkimi shkencor në Universitetin e Talinit fokusohen në pesë fusha kryesore ndërdisiplinore: inovacioni arsimor, kultura dixhitale dhe mediatike, kompetencat kulturore, mënyra e jetesës dhe shoqëria e shëndetshme dhe e qëndrueshme dhe qeverisja e hapur. Secila prej fushave përfaqësohet nga një shkollë e universitetit: Shkolla e Shkencave Arsimore, Filmi Baltik, Media, Artet dhe Shkolla e Komunikimit; Shkolla e Shkencave Humane, Shkolla e Shkencave të Natyrës dhe Shëndetësisë dhe Shkolla e Qeverisjes, Ligjit dhe Shoqërisë. Shkolla e Teknologjive Dixhitale është shkolla e gjashtë, që kontribuon në të gjitha fushat.

Shkolla Baltike e Filmit, Medias, Arteve dhe Komunikimit e Universitetit të Talinit është i vetmi institucion në Evropën Veriore që mëson prodhimin e filmit, televizionit dhe audiovizual në anglisht dhe një nga shkollat më të mëdha të filmit në rajon. [4] Trupi i saj studentor përfaqëson mbi 40 vende në mbarë botën. [5]

Universiteti i Talinit merr pjesë aktive në projekte kërkimore ndërkombëtare. Quacquarelli Symonds e klasifikon produktin e tij kërkimor si "Shumë i lartë", [6] ndërsa në edicionin e vitit 2021 të renditjes botërore të Times Higher Education, koeficienti i tij i kërkimit është i katërti më i lartë në Shtetet Baltike . [2]

Universiteti i Talinit u rendit në mesin e 1000 universiteteve më të mira në botë (në grupin 801-1000) në edicionet 2019, 2020 dhe 2021 të renditjes së universiteteve botërore QS, [1] si dhe në renditjen e universiteteve botërore të Times Higher Education për 2020 dhe 2021. [7] Në vitin 2020, Universiteti i Talinit u rendit i 71-ti [8] në renditjen EECA (Emerging Evropa dhe Azia Qendrore) të publikuar nga Quacquarelli Symonds, nga vendi i 87-të në edicionin 2016. [9] Në renditjen e universiteteve botërore QS sipas lëndëve, Universiteti i Talinit u rendit në grupin 201-250 në Sociologji, duke e bërë atë universitetin më të mirë në shtetet baltike në këtë disiplinë. [10] Në renditjen e lëndëve 2021, Universiteti i Talinit vendoset në grupin 301-400 në Arsim, 401-500 në Shkenca Sociale dhe 401-500 në kllapa në Arte dhe Shkencat Humane [11]

Kampusi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërtesa Mare
Ndërtesa Terra në Narva Maantee

Ndërtesat kryesore të kampusit të Universitetit të Talinit kanë emra latinë.

Terra (latinisht: tokë) është ndërtesa kryesore dhe më e vjetër në kampusin e Universitetit të Talinit. Ajo u ndërtua për Kolegjin Anglez të Talinit në 1938. Objekti është nën mbrojtjen e trashëgimisë. Është projektuar nga arkitektët Alar Kotli dhe Erika Nõva. [12]

Nova (latinisht: e re) strehon Shkollën Baltike të Filmit dhe Medias. Veçoritë përfshijnë dhoma pune individuale dhe grupore, salla leksionesh, një studio filmi, një studio televizive, studio zanore, një kinema, një klasë kompjuteri dhe dhoma montimi. Ndërtesa u përfundua në vitin 2012 dhe u projektua nga arkitektët Karli Luik, Maarja Kask dhe Ralf Lõoke. [12]

Mare (latinisht: det) është projektuar për të optimizuar sasinë e dritës që depërton në ndërtesë. Ndërtesa përfundoi në vitin 2006; arkitektët ishin Mattias Agabus, Eero Endjärv, Raul Järg, Priit Pent dhe Illimar Truverk. [12]

Astra (latinisht: yll) është ndërtesa më e re e universitetit. Kjo ndërtesë strehon laboratorë. Ndërtesa u projektua nga Ignar Fjuk dhe u përfundua në vitin 2012.

Silva (latinisht: pyll) u përfundua në vitin 1982 dhe është një shembull tipik i arkitekturës sovjetike. Është projektuar nga arkitekti Ester Liiberg.

Vita (latinisht: jeta) është ndërtuar në vitin 2020 dhe aktualisht strehon BFM, Shkollën e Shkencave të Natyrës dhe Shëndetit dhe ekipet sportive të universitetit. Ndërtesa u projektua nga Maarja Kask, Ralf Lõokene, Kaisa Simon dhe Pelle-Sten Viiburg.

Ndërkombëtarizimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërkombëtarizimi është pozicionuar si një nga qëllimet e Universitetit të Talinit, duke ndikuar në strategjitë dhe prioritetet e tij të zhvillimit. [13] Universiteti ofron një sërë programesh akademike në gjuhën angleze në të gjitha nivelet e studimit, si dhe kurse të shkurtra që synojnë studentët ndërkombëtarë. Që nga viti 2021, Universiteti i Talinit u rendit i treti në shtetet baltike për nga përqindja e studentëve ndërkombëtarë, pas Universitetit të Teknologjisë së Talinit dhe pak përpara Universitetit të Tartu . [14] [9] Me fakultetin ndërkombëtar që përbën 13% të totalit të fakultetit, [3] u rendit gjithashtu ndër 15 institucionet më të mira në Evropën në zhvillim dhe Azinë Qendrore për nga përqindja e fakultetit ndërkombëtar. [8]

Universiteti i Talinit aktualisht mban mbi 40 marrëveshje ndëruniversitare me universitete në Evropë, SHBA, Japoni, Kinë, Rusi dhe disa vende të tjera si dhe mbi 400 marrëveshje shkëmbimi Erasmus me universitete nga i gjithë Bashkimi Evropian. [13] Universiteti organizon gjithashtu Shkolla Verore dhe Dimërore, të cilat presin rreth 300 pjesëmarrës nga 50 vende çdo vit. [15] [16]

Struktura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkollat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Shkolla Baltike e Filmit, Medias dhe Arteve
 • Shkolla e Teknologjive Dixhitale
 • Shkolla e Shkencave të Edukimit
 • Shkolla e Qeverisjes, Ligjit dhe Shoqërisë
 • Shkolla e Shkencave Humane
 • Shkolla e Shkencave të Natyrës dhe Shëndetësisë

Kolegjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kolegji Haapsalu

Qendrat e Njësive Akademike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Qendra e Prodhimit BFM
 • Qendra për Teknologji Arsimore
 • Qendra për Inovacion në Arsim
 • Qendra për Peizazh dhe Kulturë
 • Qendra e Ekselencës në Promovimin dhe Rehabilitimin Shëndetësor
 • Instituti Estonez për Studimet e Popullsisë
 • Instituti për Studime Sociale Ndërkombëtare
 • Instituti i Ekologjisë
 • Instituti i Historisë, Arkeologjisë dhe Historisë së Artit

Qendrat e Ekselencës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Qendra e Ekselencës në Shkencat e Sjelljes dhe Neurale
 • Qendra e Ekselencës në Inovacionin Arsimor
 • Qendra e Ekselencës në Studime Ndërkulturore
 • Qendra e Ekselencës në Studimet Ndërdisiplinore të Kursit të Jetës
 • Qendra e Ekselencës në Inovacionin Media dhe Kulturën Dixhitale

Sporti dhe kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Universiteti i Talinit ka një sërë aktivitetesh kulturore dhe sportive. Universiteti ka një orkestër simfonike, [17] korin e burrave, [18] korin e grave, [19] dhe grupin e valleve popullore Soveldaja. [20]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Tallinn University Profile". QS University Rankings. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b "World University Rankings 2020". THE University Rankings. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b "Tallinn University in numbers". Tallinn University. Marrë më 21 dhjetor 2020. {{cite web}}: |archive-date= ka nevojë për |archive-url= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 4. ^ "Baltic Film and Media School". Cineuropa. Marrë më 20 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "About BFM". Tallinn University. Arkivuar nga origjinali më 14 maj 2018. Marrë më 20 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Tallinn University". Top Universities. Marrë më 20 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Tallinn University profile". THE University Rankings. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ a b "QS EECA University Rankings 201". Top Universities. Marrë më 17 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ a b "QS EECA University Rankings 2016". Top Universities. Marrë më 4 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "QS World University Rankings by Subject: Sociology". Top Universities. Marrë më 4 prill 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ The. "THE Subject Ranking". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ a b c "Campus". Arkivuar nga origjinali më 13 qershor 2016. Marrë më 17 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ a b "About Us / Tallinn University". www.tlu.ee. Arkivuar nga origjinali më 17 gusht 2017. Marrë më 2017-09-04. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ The. "THE WUR". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ http://summerschool.tlu.ee Tallinn Summer School
 16. ^ http://winterschool.tlu.ee Tallinn Winter School
 17. ^ "Symphony Orchestra". Tallinn University. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "Men's Choir". Tallinn University. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Women's Choir". Tallinn University. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Soveldaja". Tallinn University. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]