Universiteti Teknik i Talinit

Coordinates: 59°23′42″N 24°40′19″E / 59.3950°N 24.6719°E / 59.3950; 24.6719
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Universiteti Teknik i Talinit
Tallinna Tehnikaülikool
Motoja[Mente et manu] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help)
LlojiPublik
Themelimi1918 (1918)
Rektoriprof. Jaak Aaviksoo
Studentë12 000; ndërkombëtar 1 400
Location,
59°23′42″N 24°40′19″E / 59.3950°N 24.6719°E / 59.3950; 24.6719
AffiliationsBALTECH, UNICA, CESAER, SEFI, EUA, EAIE, NAFSA
Faqja zyrtarewww.ttu.ee

Themeluar më 1918, Universiteti Teknik i Talinit (UTT; Estonisht: Tallinna Tehnikaülikool, me shkurtesë TTÜ) është universiteti i vetëm teknik në Estoni. UTT, në kryeqytetin Tallinn, është institucioni kryesor akademik i vendit në inxhinieri, biznes dhe administratën publike.[1][2] TUT ka kolegje në Tallinn, Tartu, Kuressaare dhe Kohtla-Järve. Pavarësisht emrave të ngjashëm, Universiteti i Talinit dhe Universiteti Teknik i Talinit janë institucione të veçanta.

Ndërtesa e re e bibliotekës të Universiteti Teknik i Talinit
Kampusi i Universitetit Teknik të Talinit
Hyrja e bibliotekës

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në fillim të shekullit XX, Estonia njohu një nevojë urgjente në nivel lokal për profesionistë të trajnuar në inxhinieri. Deri atëherë, të rinjtë nga Estonia kanë marrë arsimin e tyre profesional në Shën Petersburg, Gjermani apo Riga. Mundësitë duhej të kërkoheshin tek njerëzit me mendje për inxhinieri që të marrin një arsim Estonez i cili do përshtatej me kushtet dhe nevojat lokale; Estonia ka qenë në proces të themelimit si shtet i pavarur.

Më 17 shtator 1918, Shoqëria e Inxhinieri Estoneze hapi një shkollë estoneze të inxhinieri të quajtur Kurse të Specializuara të Inxhinierisë. Kjo datë ka qenë e njohur si data e themelimit të Universiteti Teknik të Talinit. Programet e ofruara ishin në mekanike, elektrike, inxhinieri ndërtimi dhe hidraulike, ndërtimin e anijeve dhe arkitekturë.

Fakultetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Institutet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Qendra e Certifikimit: Drejtor Tanel Tuisk
  • Instituti i Kibernetikës: Drejtor Prof. Andrus Salupere
  • Instituti i Gjeologjisë: Drejtori Prof. Alvar Soesoo
  • Instituti i Sistemeve Detare: Drejtor Prof. Jüri Elken
  • Technomedicum: Drejtor Prof. Kalju Meigas

Universitetet partnere[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Study in Estonia, Study in Estonia. "Tallinn University of Technology". Archimedes Foundation, Study in Estonia. Arkivuar nga origjinali më 24 maj 2012. Marrë më 30 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Educations.com, Educations.com. "Tallinn University of Technology". Arkivuar nga origjinali më 6 janar 2014. Marrë më 30 mars 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]