Ura Atatürk

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ura Atatürk siç shihet nga Kulla e Gallatës.

Ura Atatürk (turqisht: Atatürk Köprüsü) është një urë rrugore mbi Bririn e ArtëStamboll, Turqi. Ajo është emëruar pas Mustafa Kemal Atatürk, themeluesit dhe presidentit të parë të Republikës së Turqisë, por nganjëherë quhet Ura Unkapanı sipas rrethit të tij në bregun perëndimor.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E quajtur fillimisht Ura Hayratiye, ajo u porosit nga reformisti osman Sulltan Mahmud II dhe u mbikëqyr nga Ahmed Fevzi Pasha, Zëvendës Admirali i Flotës Osmane. Puna përfundoi më 1836 dhe lidhi Unkapanı në anën perëndimore të Bririt të Artë me Azapkapı në anën lindore. Ura origjinale ishte rreth 400 metra e gjatë dhe 10 metra e gjerë, dhe u ndërtua si një urë bascule për të akomoduar kalimin e anijeve të mëdha. Sulltan Mahmud II mori pjesë në hapjen e urës në vitin 1836, duke kaluar mbi të me kalin e tij.

Në vitin 1875 ura origjinale u zëvendësua nga një model i dytë, i bërë prej hekuri dhe i ndërtuar nga një kompani franceze për çmimin prej 135,000 lirash ari osman. Ishte 480 metra e gjatë dhe 18 metra e gjerë, dhe mbeti në shërbim nga viti 1875 deri në shkatërrimin e saj më 1912.

Në vitin 1912, Ura e Tretë e Gallatës aty pranë u çmontua dhe u montua në vendin e urës së vjetër Hayratiye, duke u bërë ura e tretë në vend. Kjo urë vazhdoi në përdorim deri në vitin 1936 kur u dëmtua nga një stuhi.

Ura e katërt dhe aktuale, e riemërtuar Ura Atatürk, u ndërtua midis viteve 1936 dhe 1940. Është 477 metra e gjatë dhe 25 metra e gjerë.

Në vitin 2022, zona e hyrjes në Unkapanı u rimodelua plotësisht për të lejuar shtrirjen e tramvajit T5 nga Alibeyköy nga Cibali në Eminönü.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Alibeyköy-Eminönü Tramvay Hattı'nda sona yaklaşıldı". www.sozcu.com.tr (në turqisht). Marrë më 2022-07-20.