Ura e Kamares

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ura e Kamares, në lumin Shkumbin
Detaje nga harku anësor i urës

Ura e Kamares është një urë mbi lumin Shkumbin që ndodhet në fshatin MirakëLibrazhdit, qarku i Elbasanit, Shqipëri. Ajo është ndërtuar rreth vitit 1600, dhe duhet të jetë projektuar nga artitekti shqiptar Kasem Imari. Ura është strategjike pasi ndodhet në nje degezim të udhës antike Egnatia.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Infoelbasani, Z (9 gusht 2017). "Zbulohet foto e rralle e Ures se Kamares". Arkivuar nga origjinali origjinali më 24 tetor 2017. Marrë më 9 nëntor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Koordinatat: 41°10′14.9628″V 20°15′41.6502″L / 41.170823000°V 20.261569500°L / 41.170823000; 20.261569500