Jump to content

Ura e Naletit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ura e Naletit

Ura e Naletit apo Ura e Lanetit është një monument i trashëgimisë kulturore që ndodhet në qytetin e Prizrenit.

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ura e Naletit ndodhet nën Urën e Gurit ku dikur ishtë një lugë druri përmes të cilit kalonte uji në anën tjetër të qytetit. Pranë tij u vu edhe një trarë druri për të kaluar njerëzit. Pasi gjithnjë trau i drurit lagej nga uji, dimrit ngrihej dhe shpesh herë kalimtarët binin në ujë. Për këtë arsye nga vendorët u quajt Ura e Naletit që me fjalë tjera d.m.th ura e djallit apo ura e dreqit.[1] [2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Trashegimia e evidentuar e Kosoves, Ministria e Kultures, Rinise dhe Sportit, 2005
  2. ^ Prizreni i Lashtë - Morfologjia e ecurive për ruajtjen e kulturës materiale, Muhamed Shukriu, 2001
Një kategori në Wikimedia Commons përmban dokumente multimediale për Ura e Naletit.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]