Ushqimi i shpejtë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hamburgeri është një prej ushqimeve të shpejta.

Ushqimi i shpejtë është një lloj ushqimi i prodhuar në masë i projektuar për rishitje komerciale, me një përparësi të fortë shpejtësinë e shërbimit. Është një term tregtar, i kufizuar në ushqimin e shitur në një restorant ose dyqan me përbërës të ngrirë, të ngrohur ose të gatuar paraprakisht dhe të shërbyer në paketim për marrjen/marrje. Ushqimi i shpejtë u krijua si një strategji komerciale për të akomoduar një numër të madh udhëtarësh të zënë, udhëtarë dhe punëtorë me paga. Në vitin 2018, industria e ushqimit të shpejtë kishte vlerë rreth 570 miliardë dollarë globalisht.[1]

Forma më e shpejtë e "ushqimit të shpejtë" përbëhet nga ushqime të gatuara paraprakisht, të cilat reduktojnë periudhat e pritjes në sekonda. Dyqane të tjera të ushqimit të shpejtë, kryesisht dyqanet e hamburgerëve si McDonald's dhe Burger King përdorin përbërës të përgatitur paraprakisht të prodhuar në masë (simite dhe erëza në thes, biskota të ngrira viçi, perime të cilat janë të lara paraprakisht, të prera në feta ose të dyja; etj.) dhe gatuajini mishin dhe patate të skuqura të freskëta, përpara se t'i montoni "me porosi".

Restorantet e ushqimit të shpejtë tradicionalisht dallohen nga kalimi me makinë. Dyqanet mund të jenë stendat ose kioskat, të cilat mund të mos ofrojnë strehë ose ndenjëse,[2] ose restorante të ushqimit të shpejtë (të njohura edhe si restorante të shërbimit të shpejtë). Operacionet e ekskluzivitetit që janë pjesë e zinxhirëve të restoranteve kanë ushqime të standardizuara të dërguara në çdo restorant nga vendet qendrore.[3]

Shumë ushqime të shpejta kanë tendencë të jenë të larta në yndyrna të ngopura, sheqer, kripë dhe kalori.[4] Konsumimi i ushqimit të shpejtë është lidhur me rritjen e rrezikut të sëmundjeve kardiovaskulare, kancerit kolorektal, obezitetit, kolesterolit të lartë, kushteve të rezistencës ndaj insulinës dhe depresionit.[5] Këto korrelacione mbeten të forta edhe kur kontrollohen variabla të ngatërruar të stilit të jetesës, duke sugjeruar një lidhje të fortë midis konsumit të ushqimit të shpejtë dhe rritjes së rrezikut të sëmundjeve dhe vdekshmërisë së hershme.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Fast Food Industry Analysis 2018 – Cost & Trends". franchisehelp.com. Franchise Help. 2018. fq. 1. Marrë më 16 korrik 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Jakle, John (1999). Fast Food: Roadside Restaurants in the Automobile Age. Johns Hopkins University Press. ISBN 978-0-8018-6920-4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Brueggemann, Walter (1993). Texts Under Negotiation: The Bible and Postmodern Imagination. Fortress Press. ISBN 978-0-8006-2736-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Talwar, Jennifer (2003). Fast Food, Fast Track: Immigrants, Big Business, and the American Dream. Westview Press. ISBN 978-0-8133-4155-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Hellesvig-Gaskell, Karen. "Definition of Fast Foods | LIVESTRONG.COM". LIVESTRONG.COM. Marrë më 3 maj 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "The link between fast food and depression has been confirmed". EurekAlert! (në anglisht). Marrë më 22 prill 2018.