Jump to content

Ushtria e Republikës Serbe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Stema e Ushtrisë së Republika Srpska.

Ushtria e Republika Srpska (serbisht: Војска Републике Српске Vojska Republike Srpske; ВРС/VRS), e referuar zakonisht në anglisht si Ushtria Serbe e Bosnjës (Bosnian Serb Army), ishte ushtria e Republikës Srpska prej 1992–2006, republika e vetëshpallur secesioniste serbe, një territor brenda Bosnjës dhe Hercegovinës e sapopavarur (ish pjesë e Jugosllavisë), të cilës ajo sfidoi dhe luftoi kundër saj.

Aktiv gjatë Luftës së Bosnjës nga viti 1992 deri në 1995, ajo vazhdoi të ekzistojë si forcat e armatosura të RS, një nga dy entitetet që përbëjnë Bosnjë dhe Hercegovinën, deri në vitin 2005 kur u integrua në Forcat e Armatosura të Bosnjë dhe Hercegovinës. Forcat e VRS u angazhuan në një sërë fushatash, duke përfshirë Operacionin Korridorin 92, Operacionin Vrbas '92, Operacionin Bura dhe Operacionin Merimanga; ata u përfshinë gjithashtu në rrethimin e Sarajevës, si dhe në masakrën e Srebrenicës.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]