Vénera Kastrati

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vénera Kastrati
Galleria Kombetare e Kosoves 2016
Vénera Kastrati in 2016
Lindi më (1975-05-20) 20 Maj 1975 (45 vjeç)
Vendlindja Tirana, Shqipëri
Nënshtetësia Shqiptare - Italiane
Arsimimi Akademia e Arteve ne Tirane, Accademia di Belle Arti di Brera ne Milano
I njohur për  Artist, Photography, Video, Drawing, Shadow theater, Sculpture, Objects, Sounds, Installation
Website
Vénera Kastrati

Vénera Kastrati është një artiste bashkëkohore që jeton në Milano, Itali. Ajo ka lindur në Tiranë, Shqipëri në vitin 1975.

Jeta dhe karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga fëmijëria Kastrati ka përjetuat identitet të dyfishtë, pasi ajo ishte e lindur nga prindërit të cilët ishin me prejardhje nga Kosova. Ky identitet, i pezulluar në mes të Shqipërisë dhe Kosovës, është burimi i shumë prej veprave artistike të saj.

Ajo filloi të studioj violinë në moshën pesë vjecare, pastaj ajo vazhdoi të studioj për pesë vite të në Shkollën e Muzikës në Tiranë

U diplomua në Akademine e Breres në Milano dhe në Akademia e Arteve në Tiranë.


Vepra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në punën e saj artistja ka hulumtuar marrëdhëniet midis imazhit dhe kujtesës. Puna e Kastratit është e zhvilluar përmes mediave të ndryshme si fotografia, vizatimi dixhital, video, tingujt, instalacioni, objektet dhe shumë shpesh merr frymëzim nga teknika e teatrit të hijeve.

Sensation Seekers 2009 - Vénera Kastrati - Venice Biennale

Ekspozita[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2009 SensationSeekers 4videostills

Veprat e Vénera Kastratit kanë qenë të ekspozuara në ekspozita të shumta personale dhe kolektive në galeri dhe muze si Museum of Modern Art in Ascona (CH), Palazzo Rospigliosi in Rome, Palazzo della Penna in Perugia, Casa Masaccio in San Giovanni Valdarno, Marino Marini Museum in Firenze, the Triennale in Milan, Center of Contemporary Art “Domaine de Kerguehennec” (FR), and XXL Gallery in Sofia (BL) dhe në disa edicione të panairit te artit bashkëkohor të MiArt dhe Arte Fiera Bologna. Në vitin 1999 debutoi me ekspozitën e parë personale në Milano në Spazio Umano. Në të njëjtin vit ajo u kthye në Tiranë për të marrë pjesë në "Onufri 99". Në vitin 2000 ka qenë e përfshirë në ekspozitën kolektive në Palazzo Farnese në Ortona, "We love Italy, Italy loves us", e kuruar nga Edi Muka. Në vitin 2003 ajo ka qenë e ftuar nga kuratori Harald Szeemann për të marrë pjesë në një nga ekspozitat të tij të paharrueshme kolektive "Blut & Honig - Zukunft ist am Balkan" në Sammlung Essl në Klosterneuberg (Austri) dhe në Panairin e Artit të Bolonjes si pjesë e një ngjarje të veçantë "The Balkans, a Crossroad to the future". Në vitin 2009 mori pjesë në "Krossing", ngjarje kolaterale e Bienales së 53-të të Venedikut dhe në të njëjtin vit përfaqësoi Shqipërinë në Bienalen e 25-të Aleksandrisë në Egjipt e dedikuar vëndeve të Mesdheut. Ne vitin 2016 hapi ekspoziten e saj te pare ne Muzeun Kombetar te Kosoves ne Prishtine.

Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • "Blood and Honey, Future's in the Balkans",[1] Sammlung Essl, Art of the Present, "Blut & Honig, Kunst der Gegenwart". Exhibition catalogue (ISBN 3-902001-11-93-902001-11-9)
 • "Sound & Vision" Palazzo della Penna, Perugia, Bologna, Damiani Editore, 2006. – 268 p. 29 cm. Exhibition catalogue (ISBN 88-89431-55-588-89431-55-5)
 • "Double Bind" Casa Masaccio. Exhibition catalogue
 • "The road to contemporary art, Mediterranean" Roma, Edition arte'm Napoli. Exhibition catalogue
 • "The balcans, a crossroad to the future", Compositori IND. Grafiche Group, Arte Fiera Bologna Edition. Exhibition catalogue
 • "Colours of Albania", Print Mali Pleshti Edition. Exhibition catalogue
 • "We love Italy, Italy loves us", Giancarlo Politi Editor. Exhibition catalogue
 • "Venice Biennale", Fare Mondi, Making Worlds, 53° Venice Biennale. Exhibition catalogue (ISBN 978-8831796965978-8831796965)
 • "Terna Prize 01" for contemporary art, Silvana Edition
 • "Beyond Materia – 53° Venice Biennale" DDN 161 Design Difusion News, pag. 152 (ISSN 1120-9720)

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "BLOOD & HONEY". Marrë më 2016-04-27. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]