Vaje

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Vaje është elegji e Andon Zako Çajupit, kushtuar gruas së tij të ndjerë zvicerane. Sipas kritikut Dhimitër Shuteriqi Çajupi e kujtoi të shoqen dhjetë vjet pasi ajo vdiq me ngashërim e i pangushulluar, përmes vargjeve të kësaj poezie.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dhimitër S. Shuteriqi (1971). Historia e letërsisë shqipe. Enti i teksteve dhe i mjeteve mësimore i Krahinës Socialiste Autonome të Kosovës. f. 560. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)