Jump to content

Vakhtang i parë i Iberisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Vakhtang I Gorgasali (439 ose 443 – 502 ose 522), i dinastisë Chosroid, ishte një prej mbretërve ( mepe ) i Iberisë, i njohur i prej këtij vendi si Kartli ( Georgjia lindore) në gjysmën e dytë të 5-të dhe çerekun e parë të shekullit të 6-të.

Ai e drejtoi popullin e tij, në një aleancë me fat të keq me Perandorinë Bizantine, në një luftë të gjatë kundrejt hegjemonisë iraniane sasaniane, e cila mbaroi me disfatëen e Vakhtangut dhe rënien e mbretërisë së Iberisë. Tradita i dha atij gjithashtu riorganizimin e Kishës Ortodokse Gjeorgjiane dhe krijimin dhe themelimin e Tbilisit, kryeqytetit modern të Gjeorgjisë.

Takimi me mbretërimin e Vakhtang ishte e vështirë dhe problematike. Ivane Javakhishvili i përcaktoi sundimit të Vakhtangut në datat shek. 449–502 ndërsa Cyril Toumanoff nënshtroi datat shek. 447–522. Për më tepër, Toumanoff e identifikon Vakhtangun me mbretin e Iberisë Gurgenes, i njohur për Luftërat e Justinianit të Prokopit .

Vakhtang është një temë e vita e shekullit të 8-të ose 11-të që i kushtohen Juansher, e cila ndërthuri historinë dhe legjendën në një rrëfimi epike, e zmadhuar apo hiperbolizuar personalitetin ,biografinë dhe jetën personale të Vakhtang. Kjo krijimtari letrare ka qenë burimi kryesor i figurës së Vakhtangut si shembull i mbretit-luftëtar dhe burrë i shteti, i cili është ruajtur në kujtesën popullore deri në ditët e sotme.

Ai u shfaq si një nga figurat më të njohura dhe të famëshme në historinë e Gjeorgjisë edhe në Mesjetë dhe është shenjtëruar nga Kisha Ortodokse Gjeorgjiane si Mbreti i Shenjtë dhe Besimtar i Drejtësisë Vakhtang ( gjeorgjisht: წმინდა დიდმოწამე მეფე ვახტანგი ) dhe përkujtohet më 13 Dhjetor.

Emri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas Jetës së Vakhtang Gorgasalit, mbretit në lindjen e tij iu dha një emër iranian Varazkhosrovtang, i përkthyer në gjeorgjisht si Vakhtang . Emri me të vërtetë mund të rrjedhë nga iraniani * warx-tang ( vahrka-tanū ) - "me trup ujku", një pasqyrim i mundshëm i kultit të ujkut në Gjeorgjinë e lashtë. Duke filluar nga fundi i shekullit të 13-të, shumë princa dhe mbretër gjeorgjianë morën emrin Vakhtang. Toumanoff vëren se emri Vakhtang nuk ka asnjë ekuivalent klasik dhe nxjerr përfundimin se sobriketa e mbretit Gorgasal - që iu dha Vakhtang për shkak të formës së helmetës që mbante - u përkthye nga historiani romak i shekullit të 6-të Procopius si Gurgenes ( Greek). Identifikimi i Toumanoff-it i Vakhtangut me Gurgenes nuk është pranuar botërisht.

Zgjerimi më i madh i Iberisë nën Vakhtang I </link>[ citim i nevojshëm ]

Përtej "Jetës së Vakhtang Gorgasalit "(në tekstin e mëtejmë LVG), burimet dhe informacionet mesjetare gjeorgjiane flasin për Vakhtang vetëm shkurtimisht, por në lidhje me respektin që u jepet rrallë monarkëve gjeorgjian para- Bagratidë. Pavarësisht karakterit epik gjysmë legjendar, LVG ofron shumë detaje të rëndësishme, të cilat mund të kombinohen me burimet më afër periudhës në fjalë, si Llazari i Parpit dhe Prokopi.

Sipas raportimeve të Las Vegas Sun, Vakhtang Mbrojtësi raportohet se është pasuar në moshën 7-vjeçare nga babai i tij, Mbreti Mihrdat (V). Nëna e tij, një Sagdukht e krishterizuar persiane, mori regjencën në pakicën e Vakhtang. Autori pastaj përshkruan situatën e rëndë në të cilën ishte Iberia në atë kohë, e trazuar nga përpjekjet e Sasanidëve për zoroastrizimin dhe një sulm rrënues i "osetëve" nga veriu, i cili mund të jetë një referencë për pushtimin nga hunët (që mund të përfshinte Alanët) përmes Portave të Kaspikut të përmendura nga Priscus. Në moshën 16-vjeçare, Vakhtang thuhet se udhëhoqi një luftë hakmarrëse fitimtare kundër "osetëve", duke fituar një betejë të vetme kundër armikut të madh dhe duke liruar motrën e tij Mirandukht nga robëria. Në moshën 19-vjeçare, Vakhtang u martua me Balendukht, "vajzën" e Mbretit të Madh Hormizd (ndoshta Hormizd III, r. 457–459). Shpejt pas, në kërkesën e Mbretit të Madh, Vakhtang mori pjesë në fushatën në "Indi", e mundshme në ekspeditën e dështuar të Perozit kundër heftalitëve në viteve 460 dhe kundër Perandorisë Romake në 472, ku raportohet se Vakhtang fitoi kontrollin e Egrisit (Lazicës) dhe Abkhazisë.

Punët e kishës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas kthimit në Iberi, Vakhtang ndërmori një sërë masash për të forcuar autoritetin mbretëror. Duke i kundërshtuar presionet iraniane ndaj pavarësisë së tij, Vakhtang ndryshoi orientimin e tij politik dhe u afrua me qeverinë romake. Ai u martua me Helenën, "vajzën" (ndoshta e afërm) e perandorit Zeno dhe mori leje nga Kostandinopoja për të ngritur kryet e kishës së Iberisë, peshkopin e Mtskheta, në gradën e katolikëve, dhe dymbëdhjetë të tjerë të sapoemëruar peshkopë, të cilët do të shihnin shugurohen në Antioki. Këto ndryshime nuk shkuan pa probleme dhe mbretit iu desh të përballonte kundërshtimin, veçanërisht nga Mikheli, peshkopi i rrëzuar i Mtskheta. Javakhishvili e shpjegon këtë konflikt si rezultat i dallimeve doktrinore mes monofizitit Vakhtang dhe diofizitit Mikhel, një supozim i mbështetur nga Toumanoff, i cili thekson se ndryshimi i prelatit dhe nënshtrimi i tij ndaj Antiokisë mund të "nënkuptojë vetëm pranimin e formulës të besimit të Zenonit", nënkuptuar mesatarisht monofizit i vitit 482. Nga ana tjetër, një historian tjetër gjeorgjian, Simon Janashia, argumenton se Vakhtang ishte i prirur drejt diofizitizmit ndërsa Mikheli i përmbahej monofizitizmit.

Lufta me Iranin[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rrënojat e Ujarma, dikur një bastion iberik nën Vakhtang

Duke mbajtur politikën pro-romake, Vakhtang largoi fisnikët e tij që kërkonin mbështetje iraniane kundër shkeljeve të tij në autonomi. Në vitin 482, Vakhtang vrau vasalin e tij më të fuqishëm, Varsken, vitaxha nga Gogarena, i cili kishte konvertuar në Zoroastrianizëm dhe ishte një kampion i ndikimit të Iranit në Kaukaz. Ai kishte ekzekutuar edhe gruan e tij të krishterë, Shushanik, vajza e princit armen Mamikonid Vardan II dhe një hero i njohur i letërsisë gjeorgjiane. Me këtë veprim, Vakhtang u vendos në konfrontim hapur me suzerenin e tij iranian. Pas këtij veprimi, Vakhtang bëri thirrje princave armenë dhe hunëve për bashkëpunim. Pas një periudhe hezitimi, armenët nën udhëheqjen e Vahar Mamikonian, nipit të Vardanit, bashkuan forcat me Vakhtangun. Aleatët e tyre u mundën dhe Iberia u shkatërrua nga ekspeditat ndëshkuese iraniane në 483 dhe 484, duke e detyruar Vakhtang të arratiset në Lazika, e cila ishte nën kontrollin e Romës dhe është Gjeorgjia e sotme e perëndimore.Pas vdekjes së Perozit në luftën me Heftalitët në 484, pasardhësi i tij Balash riktheu paqen në Kaukaz. Vakhtang ishte në gjendje të rivendoste mbretërinë e tij në Iberi, ndërsa vazhdonte të qëndronte besnik ndaj politikës së tij pro-romake.

Vakhtang I Gorgasali në pullën postare të Gjeorgjisë 2014

Pasi njëj vjeçare midis Iranit dhe Romës u shemb, Kavadh I i Sasanidëve i thirri Vakhtangut si një vasal për të bashkuar në një fushatë kundër Romës. Megjithatë, Vakhtang e refuzoi këtë thirrje, duke shkaktuar një pushtim iranian të mbretërisë së tij. Në vitet e 60-ta, ai u detyrua të kalojë pjesën e fundit të jetës së tij në luftë dhe mërgim, duke bërë thirrje pa sukses për ndihmën e Romës. Në vitin 518, një guvernator iranian u vendos në qytetin iberik të Tiflisit, themeluar sipas traditës gjeorgjiane nga Vakhtang dhe caktuar si kryeqyteti i ardhshëm i vendit. Në harmoni me *LVG*, thuhet se Vakhtangi vdiq duke luftuar një ushtri pushtuese iraniane pasi u godit nga një skllav i tij renegat përmes një defekti në armaturën e tij. Pas plagës, mbreti u dërgua në kështjellën e tij në Ujarma, ku vdiq dhe u varros në katedralen në Mtskheta. Javakhishvili daton vdekjen e Vakhtangut në shekullin e 502. Nëse identifikimi i Gurgenes-it të Prokopit me Vakhtangun nga Toumanoff është i saktë, atëherë mbreti mund të ketë përfunduar mbretërimin e tij në vitin 522 duke gjetur strehim në Lazica, ku ndoshta ka dhe vdekur në të njëjtin kohë. Anëtarët e familjes së Gurgenes - Peranius, Pacurius dhe Phazas - kishin karrierë në ushtrinë romake.

Familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas *LVG*, Vakhtang la pas tre djem. Djalin e tij të madh, Dachi, nga martesa e tij e parë me princeshën iraniane Balendukht (e cila vdiq në lindje), e pasoi atë si mbret i Iberisë dhe iu desh të kthehej në besnikërinë iraniane. Dy djem më të vegjël nga martesa e dytë e Vakhtangut me zonjën romake Elene - Leoni dhe Mihrdat - u caktuan në provincat iberike jugperëndimore të Klarjetit dhe Javakheti. Pasardhësit e Leonit, Guaramidët, vazhduan të mbështesin orientimin tradicional pro-romak. Këto dy linja mbijetuan në Iberi në shekullin e 8-të dhe u ndoqën nga kushërinjtë e tyre energjikë të familjes Bagratid. Toumanoff ka konkluduar se Samanazus, një emër i "mbretit" iberik që u përmend në listën e sundimtarëve të John Malala në kohën e Justinianit, mund të jetë një gabim në transmetim i emrit, duke u referuar më shumë ndoshta te Mihrdati duke përkthyer "vëlla i Dachit." Ky emër është raportuar nga Theophanes Rrëfimtari dhe Georgios Kedrenos si personazh që vizitoi Konstandinopojën në vitin 535.

Trashëgimia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Varri i Vakhtang I në Katedralen Svetitskhoveli .

Vakhtangu është një figura e rëndësishme në historinë gjeorgjiane, dhe është nderuar si një nga heronjtë historikë të vendit që njihen për kontributin e tyre të madh. Ai hyri në një panteon të kujtesës së heronjve gjeorgjianë që vazhdon t'i frymëzojë njerëzit edhe në kohën mesjetare. Flamuri mbretëror i Bagratidëve të Gjeorgjisë, njohur si "Gorgasliani" ose "i Gorgasalit," supozohet të ketë qenë modeli i hershëm për flamurin aktual kombëtar gjeorgjian. Imazhi i Vakhtangut në kujtesën popullore ka marrë një fasadë legjendare dhe romantike, duke përfshirë cilësi si madhështia, forca fizike, guximi dhe devotshmëria ndaj krishterimit. Poetët dhe krijuesit kanë lavdëruar figurën e tij nëpërmjet poezive dhe legjendave popullore, duke e theksuar rolin e tij të rëndësishëm në historinë dhe trashëgiminë e Gjeorgjisë. Vakhtangu mbetet një simbol i lavdishëm dhe frymëzues për popullin gjeorgjian, për të cilin ai përfaqëson virtytet dhe cilësitë që duhet të pasojnë në udhëheqjen dhe veprimtarinë e tyre.

Vakhtangi është vlerësuar për kontributin e tij në themelimin e disa qyteteve, kështjellave dhe manastireve në të gjithë Gjeorgjinë. Ai ka lënë gjurmë të rëndësishme në historinë e vendit, duke përfshirë kontributin e tij në ndërtimin e kryeqytetit të Gjeorgjisë, Tbilisit. Në Tbilisi, një rrugë dhe një shesh mbajnë emrin e tij, ndërsa një monument i dedikuar Vakhtangut është vendosur nga skulptori Elguja Amashukeli në majë të shkëmbit Metekhi në vitin 1967.Një legjendë popullore thotë se kur mbreti Vakhtangi ishte në pyll, skifteri i tij ndoqi një fazan. Kur zogu ra në një burim me ujë të nxehtë, mbreti dhe shërbëtorët e tij panë avullin që dilte nga uji. I befasuar nga bollëku i ujit të nxehtë, Vakhtangi dha urdhër të ndërtohej një qytet në këtë vend dhe e quajti atë "Tbilisi," që do të thotë "vendi i burimeve të ngrohta." Kjo legjendë ilustron rëndësinë e ndërtimit të qytetit të Tbilisit dhe ndikimin e Vakhtangut në zhvillimin e këtij qyteti të rëndësishëm në historinë e Gjeorgjisë.

Vakhtangi u përfshi zyrtarisht në kalendarin ortodoks gjeorgjian dhe një kishë u ndërtua për nder të tij në qytetin e Rustavi në fillim të viteve 1990. Megjithatë, duket se ai ishte konsideruar si një shenjtë shumë kohë më parë, për shkak të kontributit të tij të jashtëzakonshëm në historinë dhe kulturën e Gjeorgjisë. Vakhtangu është një figura e rëndësishme në trashëgiminë e vendit dhe është nderuar si një mjeshtër moral dhe udhëheqës i shenjtë nga populli gjeorgjian. Roli dhe vepra e tij janë mbajtur në nder të tij gjatë shekujve dhe trashëgimia e tij është përjetuar nëpërmjet legjendave, poezive dhe adhurimit të tij në Gjeorgji.

Urdhri Vakhtang Gorgasal, i krijuar në vitin 1992, është një nga dekoratat më të larta ushtarake në Gjeorgji.