Valhalla

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Valhalla (1896) nga de: Max Brückner
Valhalla (1905) nga Emil Doepler

Valhalla në mitologjinë nordike [1] (Valhöll "salla e të vrarëve") [2] është një sallë madhështore, e madhe e vendosur në Asgard, e sunduar nga perëndia Odin. Të zgjedhur nga Odin, gjysma e atyre që vdesin në udhëtime luftarake shkojnë në Valhalla pas vdekjes, të udhëhequr nga Valkyriet, ndërsa gjysma tjetër shkon në fushën e perëndeshës Freyja Fólkvangr. Në Valhalla, luftëtarët e vdekur bashkohen me masat e atyre që kanë vdekur në luftime (të njohur si Einherjar ) dhe heronj e mbretër të ndryshëm legjendarë gjermanikë, ndërsa përgatiten për të ndihmuar Odinin gjatë ngjarjeve të Ragnarökut. Para sallës qëndron pema e artë Glasir, e po ashtu edhe tavani i sallës është i mbuluar me mburoja të arta. Krijesa të ndryshme jetojnë rreth Valhallas, të tilla si Eikþyrnir dhe Heiðrún, të dyja përshkruhen si duke qëndruar në majë të Valhallas duke konsumuar gjethe të pemës Læraðr.

Valhalla dëshmohet në Edën Poetike, të përpiluar në shekullin XIII nga burime të hershme tradicionale, pastaj edhe në Prose Edda (shkruar në shekullin XIII nga Snorri Sturluson), në Heimskringla (shkruar edhe në shekullin XIII nga Snorri Sturluson) dhe në strofa të një poezie anonime të shekullit XX që përkujton vdekjen e Eric Bloodaxe të njohur si Eiríksmál siç është përpiluar në Fagrskinna. Valhalla ka frymëzuar vepra të ndryshme të artit, tituj botimesh dhe elemente të kulturës popullore duke u bërë një term sinonim i një sallë marciale (ose ndryshe) të vdekurit të zgjedhur. [3] [3] [4]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Valhalla". Random House Webster's Unabridged Dictionary.
  2. ^ Orchard (1997:171–172).
  3. ^ a b For analysis and discussion, see Orel (2003:256, 443) and Watkins (2000:38).
  4. ^ Simek (2007:347).