Valmiera

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Valmiera
Qytet
noform
Qendra e qytetit me kishën mbrapa
Stema_figura
Emblema
Bandera Valmieras.png
Flamuri
Vendndodhja
Valmiera is located in Letonia
Valmiera
Valmiera

Koordinatat: 57°33′V 25°24′L / 57.550°V 25.400°L / 57.550; 25.400

Administrimi
Shteti Flamuri Letonia
Kryetari i Bashkisë Jānis Baiks
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 18.18 km2
Popullsia 27,569 banorë
Dendësia 1,516 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore EET (UTC+2)
Verore EEST (UTC+3)
Kodi Postal LV-4201 LV-4202 LV-4204
Prefiksi (+371) 642

Valmiera është qytet në Letoni, ndodhet 100 kilometra në verilindje të Rigës dhe 50 kilometra në jug të kufirit me Estoninë. Sot, Valmiera është qendra e kulturës dhe administratës së Vidzemës. Është e vetmja qytet që ka teatër profesionale i cili u themelua më 1919.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Networks, town twinning and partnerships" (PDF). City of Solna. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 4 gusht 2013. Marrë më 2013-08-04. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)