Valmir Nafiu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Valmir Nafiu
Valmir Nafiu 2013.jpg
Valmir Nafiu në stërvitje
Të dhënat personale
Emri i plotëValmir Nafiu
Data e lindjes (1994-04-23) 23 Prill, 1994 (25 vjeç)
Vendi i lindjesTetovë, Maqedoni
Gjatësia1.75 m (5 ft 9 in)
PozicioniSulmues, Mesfushor
Numri34
Karriera në rini
-2010KF Shkëndija
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2010-2012KF Shkëndija19(4)
2012FC Basel0(0)
2012-2013Hamburger SV II12(1)
2013-2014Hamburger SV2(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Valmir Nafiu (i lindur më 23 prill 1994 Tetovë, Maqedoni) është një futbollist me origjinë shqiptare etnike maqedonase.

Kariera[redakto | përpunoni burim]

Klub[redakto | përpunoni burim]

Nafiu filloi karrierën e tij në rininë e KF Shkëndija në Maqedoni. Me talentin e tij ai e bëri, ndër të tjera, Ajax Amsterdam, FC Groningen dhe vëmendje FC Barcelona. Për sezonin 2010/11 Nafiu erdhi në moshën 16 vjet për skuadrën e ekipit të parë. Ai erdhi në fillim të sezonit në kualifikueset e Champions League kundër FK Partizanit të Beogradit për përdorim. Në sezonin e tij të parë Nafiu ishte kampion i Maqedonisë dhe fitues Supercup. Pas sezonit Nafiu vendosi në të ardhmen për të luajtur për FC Basel. Që ai nuk ishte ende 18 vjeç, ai nuk mund të plotësoni një ndryshim dhe për këtë arsye ishte ende deri në ditëlindjen e tij të 18-të zyrtarisht e Lojtarit të KF Shkëndija. Fundi qershor 2011 filloi Nafiu për të marrë pjesë në kampin e trajnimit në të mirat e FC Basel në Tegernsee. Që ai ishte në atë kohë nuk ende 18 vjeç, ai nuk mund të nënshkruajë një kontratë me klubin zviceran. Ai u diplomua si një provë lojtar mysafir ndeshjeve dhe turne me A-Rinisë (U-19), duke përfshirë në NextGen Series [2], dhe U-21. Në ditëlindjen e tij të 18-të, ai nënshkroi një kontratë dhe ishte zyrtarisht lojtar i FC Basel. Ai u largua nga klubi pa detyrim aksioneve deri më 31 gusht 2012. Fundi i gusht 2012 Nafiu nisi një gjyq kundër Hamburger SV. Pasi ai përfundoi angazhimin e tij në FC Basel, ai ka luajtur si lojtar i klubit të humb disa lojëra të testimit me pro. Përveç kësaj, ai mori pjesë rregullisht në trajnimin e ekipit të dytë (U-23). Në fund të nëntorit Nafiu ka qenë e angazhuar për U-23. Ai bëri debutimin e tij më 25 nëntor 2012 në humbjen 1-2 në shtëpi kundër SV Meppen gjatë sezonit të plotë në divizionin e katërt Regionalliga Nord. Për sezonin 2013/14 Nafiu lëvizur deri në skuadër të lartë. Por ai nuk ishte në të mirat, madje edhe në U-23 në aksione dhe u largua nga klubi pas kontrata e tij skadon në fund të sezonit.

Arritjet[redakto | përpunoni burim]

KF Shkëndija[redakto | përpunoni burim]

Kampion i Maqedonisë: 2011

Fituesi i Super Cup maqedonase: 2011

Lidhjet[redakto | përpunoni burim]

Valmir Nafiu te dhena ne HSV.de