Valparaiso, Indiana

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Valparaiso
Qytet
noform
Franklin Avenue, në lindje të ndërtesës së gjyqit
Vendndodhja
Valparaiso is located in SHBA
Valparaiso
Valparaiso

Koordinatat: 41°28′34″V 87°3′25″P / 41.47611°V 87.05694°P / 41.47611; -87.05694

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Indiana
Qarku Porter
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 42.25[1] km2
 •  tokësore 42.12 km2
 •  ujore 0.12 km2
Lartësia 190 m (m.n.d.)
Popullsia 33,124[2] banorë (2016)
Dendësia 785,88 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC-6 (CST)
Verore UTC-5 (CDT)
Prefiksi 219
Koordinatat 41° 28′ 34″ Veri

87° 3′ 25″ Perëndim

Faqja Zyrtare www.ci.valparaiso.in.us

Valparaiso është qytet dhe zyra qendrore e Qarkut Porter, Indiana, SHBA.[3]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendi i Valparaisos në ditët e sotme u përfshi në blerjen e tokës nga populli Potawatomi nga qeveria amerikane në tetor të vitit 1832. Qyteti i Chiqua ekzistonte nga ose para vitit 1830 deri në vitin 1832.[4] Vendndodhja është pikërisht në veri të kalimit të hekurudhave në shtetin Route 2 dhe në County Road 400 North.

E vendosur në gjurmën e lashtë amtare amerikane nga Rock IslandDetroit, qyteti kishte kabinën e tij të parë në vitin 1834.[5] I themeluar më 1836 si Portersville, selia e qarkut të Porter County, u riemërua në Valparaiso (që do të thotë "Lugajë e Parajsës" në Spanjishten e Vjetër) më 1837 pas Valparaiso, Kili, pranë së cilës emnaku i qarkut David Porter luftonte në Betejën e Valparaisos gjatë Luftës së vitit 1812.[6] Qyteti dikur quhej "Qyteti i Kishave" për shkak të numrit të madh të kishave të vendosura atje në fund të shekullit të 19-të.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga viti 2010, përbërja racore e qytetit ishte 89.9% të bardhë, 3.3% afrikano-amerikan, 0.3% amerikan vendas, 2.1% aziatike, 0.1% banorë të ishujt e Paqësorit, 2.2% nga racat e tjera dhe 2.1% nga dy ose më shumë raca. Hispanike ose latino të çdo race ishin 7.1% të popullsisë.

Mosha mesatare në qytet ishte 33.4 vjet. 21.3% e banorëve ishin nën moshën 18 vjeç; 15.9% ishin midis moshave 18 dhe 24 vjeç; 26.9% ishin nga 25 në 44; 22.8% ishin nga 45 në 64; dhe 13.1% ishin 65 vjeç ose më të vjetër. Përbërja gjinore e qytetit ishte 48.6% mashkull dhe 51.4% femër.

Qeveria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kryetari i bashkisë ka një mandatë katër vjeçar dhe zgjidhet në muajin nëntor para zgjedhjes së presidentit dhe marrjes së zyrës më 1 janar.[7]

Panaire të qytetit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti ka dy festivale të mëdha çdo vit: Festivali i Kokoshkave dhe Panairi i Qarkut Porter. Festivali i Kokoshkave mbahet të shtunën e parë pas Ditës së Punës. Ajo nderon Orville Redenbacher, një ish-banor i cili ndërtoi një fabrikë të kokoshkave atje. Redenbacher mori pjesë në shumicën e paradave të festivalit deri në vdekjen e tij në vitin 1995. Festivali gjithashtu përmban ngjarje gara dhe një nisje baloni, përveç aktiviteteve tipike të ndershme. Panairi i Qarkut Porter përbëhet nga atraksione karnavale dhe pret një sërë shfaqjesh të tilla si një derbi prishjeje, gara të motorçikletave dhe shfaqje muzikore të gjalla.

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "2016 U.S. Gazetteer Files". United States Census Bureau. Marrë më 28 korrik 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Population and Housing Unit Estimates". Marrë më qershor 9, 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Find a County". National Association of Counties. Marrë më 2011-06-07. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Atlas of Great Lakes Indian History; Helen Hornbeck Tanner; University of Oklahoma Press; Norman, Oklahoma, 1987; map 25
 5. ^ "History of Valparaiso". Valparaiso, Indiana. Arkivuar nga origjinali origjinali më 14 korrik 2014. Marrë më 25 prill 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Baker, Ronald L.; Marvin Carmony (1995). Indiana Place Names. Bloomington: Indiana University Press. fq. 170. ISBN 0-253-28340-X. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Sesquicentennial, The way We Were in 1986, Sesquicentennial Board; Porter County, Indiana; 1986
 8. ^ "John L. Bascom". legis.iowa.gov. Arkivuar nga origjinali origjinali më 1 gusht 2012. Marrë më 27 nëntor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Beulah Bondi". TURNER ENTERTAINMENT NETWORKS, INC. Marrë më 27 nëntor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Bryce Drew". Pro-Basketball Reference . Com. Marrë më 27 nëntor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Jeff Samardzija". Pro-Baseball Reference . Com. Marrë më 27 nëntor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)