Valtteri Bottas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Valtteri Bottas
Bottas Valtteri.JPG
Karriera në Formula Një
Kombësia Flag of Finland.svg Finland
Ekipi aktual Williams F1
Numri i makinës 77
Pjesmarrje 10
Kampionate 0
Fitore 3
Podiume 27
Pikët gjithsej 0
Pol pozita 5
Xhiro të shpejta 6
Pjesmarrja e parë 2013
Fitorja e parë - F1 Rusia - 2017
Fitorja e fundit
Pjesmarrja e fundit
Sezoni i fundit

Valtteri Bottas (28 gusht 1989) është një pilot Finlandez që garon në Formula 1 me skuadrën e Williams F1. Ai aktualisht e ka rezidencën në Oksforti, Britania e Madhe.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Junior formulae[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Formula Tre[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Formula Një[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Williams (2013-vazhdon)[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2013[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bottas u rikthye në gara në vitin 2013, pasi u konfirmua si shoku i skuadrës i Pastor MaldonadosWilliams për sezonin 2013 më 28 nëntor 2012.[1] Më 8 qershor 2013, Bottas u kualifikua i 3ti për 2013 Çmimin e madh të Kanadasë mbrapa Sebastian Vettel (1ri) dhe Lewis Hamilton (2ti).[2] Ai mori pikët e para në karrierë në 2013 Çmimin e madh të Shteteve të Bashkuara duke e mbyllur garën e 4ti. Ky rezultat i lejoi atij ta mbyllte kampionatin para shokut të skuadrës Maldonado në renditjen e pilotëve.

2014[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 11 nëntor 2013, Botta u konfirmua se do të vazhdonte me Williams në vitin 2014 sëbashku me Felipe Massën, i cili u ble nga Scuderia Ferrari për të zëvëndësuar të larguarin Pastor Maldonado.[3] Në garën e parë të sezonit 2014 në Australi, Bottas u kualifikua i 10ti dhe e mbylli garën e 6ti, pasi e mori vetën pas një aksidenti në fillim të garës. Ai më pas u ngjit në vendin e 5të pasi Daniel Ricciardo u skualifikua nga pozicioni i 2të.[4]

2015[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në shtator 2014, u lajmërua se Bottas dhe Massa do të ishin sërisht pilotët e Williams edhe për sezonin 2015.[5] Në garën hapëse të sezonit në Australi, Bottas u kualifikua i gjashti për në garë, por dëmtoi shpinën e tij gjatë kualifikueseve. Ai u dërgua në The Alfred Hospital për kontrolle parandaluese,[6] ku ai u djagnostikua me dëmtim në indet e buta të fundshpinës, duke mos qënë medikalisht i pastër për të garuar.[7]

Rekordi i garimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përmbledhja e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rezultatet në Formula 3 Euro Series[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rezultatet në GP3 Series[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rezultatet në Formula Një[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Elizalde, Pablo (28 nëntor 2012). "Williams confirms Valtteri Bottas and Pastor Maldonado for 2013". autosport.com. Marrë më 28 nëntor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Beer, Matt (8 qershor 2013). "Canadian GP: Vettel claims pole in rain-hit session". Autosport.com. Marrë më 8 qershor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Benson, Andrew (11 nëntor 2013). "Felipe Massa joins Williams for 2014 to replace Pastor Maldonado". bbc.co.uk. Marrë më 11 nëntor 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Weaver, Paul (16 mars 2014). "Daniel Ricciardo disqualified from Australia GP". The Guardian. Marrë më 16 mars 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Benson, Andrew (7 shtator 2014). "Felipe Massa & Valtteri Bottas to stay at Williams". BBC Sport. Marrë më 15 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Valtteri Bottas in hospital with back pain after F1 qualification". ABC News. 14 mars 2015. Marrë më 15 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Bottas declared unfit to race in Australian GP". Williams Grand Prix Engineering. 15 mars 2015. Arkivuar nga origjinali origjinali më 16 mars 2015. Marrë më 15 mars 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]