Vangjel Lapi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Vangjel Lapi ose Ljapi (greqisht: Βαγγέλης Λιάπης, Vangelis Liapis, 1914–2008) ka qenë një jurist, shkrimtar, intelektual dhe folklorist arvanitas.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vangjel Lapi lindi më 14 gusht të 1914 në Eleusina afër Athinës, në Greqi. Në 1932 u regjistrua në Faklultetin Juridik të National and Kapodistrian University of Athens.[1] Nga 1938 deri më 1940 ai kreu shërbimin ushtarak si sekretar në ushtrinë greke dhe luftoi në Luftën italo-greke. Mbas luftës, nga janari deri në mars të 1945 u burgos per aktivitete komuniste. ai jetoi pjesën më të madhe të jetës së tij në Eleusina, ku vdiq më 12 shkurt 2008.[1]

Puna[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë jetës së tij ai shkroi 39 libra,[nevojitet citimi] regarding mainly the folklore of his home region of Eleusina and the Arvanites in general. One of his works written in Arvanitika includes Albanian vajtims in both the Albanian and Greek.[2] In 1995 Sali Berisha, then President of Albania, decorated him with the Order Naim Frashëri, 1st Class, for his Albanological studies.[1] In 1997 he became an honorary member of the Academy of Sciences of Albania.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d Stromatias, Dimitrios. "Vangelis Liapis" (PDF). Thriasio (në greqisht). fq. 6–8. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 21 korrik 2011. Marrë më 10 gusht 2010.
  2. ^ Lloshi, Xhevat. Rreth Alfabetit Të Shqipes. fq. 193. ISBN 9989582688.