Vani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Van
Qytet
[[File:
Van Fortress From Northwest.JPG
Hoşap Kalesi (Van, Türkiye).JPG
Aghtamar.jpg
Akhtamar Island on Lake Van with the Armenian Cathedral of the Holy Cross.jpg
Wan,Mizgefta Hezretî Omer.JPG
|noform|center|255px]]
Nga lart poshtë: Liqeni Van, Kalaja Hoşap, Katedralja e Kryqit të Shenjtë, Aghtamar, Pamje e Ishullit Akdamar në pranverë, Tuşba
Vendndodhja
Van is located in Turqia
Van
Van

Koordinatat: 38°29′39″V 43°22′48″L / 38.49417°V 43.38000°L / 38.49417; 43.38000

Administrimi
Shteti Flamuri Turqia
Rajoni Rajoni i Anadollit Lindor
Provinca Provinca Van
Kryetari i Bashkisë Bedia Özgökçe Ertan (e zgjedhur në mënyrë demokratike, u burgos), Mehmet Emin Bilmez (i emëruar nga shteti)
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1,938.14 km2
Lartësia 1,726 m (m.n.d.)
Popullsia 472,069 banorë
Dendësia 240 banorë/km2
Koordinatat 38° 29′ 39″ Veri

43° 22′ 48″ Lindje


Van (Kurdisht: Wan) është një qytet kryesisht i populluar nga kurdëtProvincën VanTurqisë lindore, e vendosur në bregun lindor të liqenit Van. Qyteti ka një histori të gjatë si një zonë kryesore urbane. Ka qenë një qytet i madh që nga mijëvjeçari i parë p.e.r, fillimisht si Tushpa, kryeqyteti i mbretërisë së Urartu nga shekulli i 9 per deri në shekullin e 6 per, dhe më vonë si qendra e mbretërisë armeneVaspurakan.

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

zgjedhjet komunale të vitit 2019, Bedia Özgökçe Ertan e partisë HDP u zgjodh kryebashkiake e Vanit. Në gusht 2019 ajo u shkarkua dhe më pas u dënua me 30 vjet burg e akuzuar për mbështetjen e terrorizmit si pjesë e një goditje qeveritare kundër politikanëve të partisë kurde HDP; shteti turk në vend të saj caktoi një kujdestar shtetëror të pazgjedhur, Mehmet Emin Bilmez. Shumë kryebashkiakë të tjerë kurdë në qytete të tjera kurde në të gjithë rajonin gjithashtu pësuan një fat të ngjashëm.[1][2] U ngritën protesta kundër vendimit të cilat u shtypën nga policia turke me përdorimin e topave të ujit; disa protestues u vranë.[3]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2010, shifra zyrtare e popullsisë për Van ishte 367,419, por shumë vlerësime e vunë atë shumë më të lartë me një vlerësim të vitit 1996 duke deklaruar 500,000 dhe ish Kryetari i Bashkisë Burhan Yengun citohet të ketë thënë që mund të jetë edhe 600,000. Distrikti Qendror i Vanit shtrihet mbi 2,289 kilometra katrorë. Sot, Van ka një shumicë kurde dhe pakicë turke.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Van ka një klimë kontinentale (Köppen: Dsa, Trewartha: Dc) me dimra të ftohtë, me dëborë dhe vera shumë të ngrohta e të thata. Reshjet mund të vërehen për pjesën më të madhe të vitit, me një kulm të lehtë gjatë pranverës dhe vjeshtës, dhe një verë të shkurtër të thatë nga korriku deri në shtator.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Erdogan vows re-seizure of Kurdish municipalities should HDP win local elections". www.kurdistan24.net (në anglisht). Marrë më 2 prill 2021.
  2. ^ "Turkey: Kurdish Mayors' Removal Violates Voters' Rights". Human Rights Watch (në anglisht). 7 shkurt 2020. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 prill 2020. Marrë më 2 prill 2021.
  3. ^ "Three pro-Kurdish mayors replaced in southeastern Turkey". Middle East Eye (në anglisht). Marrë më 2 prill 2021.