Jump to content

Varduhi Vardanjan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Varduhi Vardanyan
armenisht: Վարդուհի Վարդանյան
Emri i lindjesVarduhi Vardanyan
Lindi(1976-06-27)qershor 27, 1976
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
ZhanretPop, Jazz
Instrument(et)Piano
LabeliArmenian Music Centre
Websitevarduhivardanyan.am

Varduhi Vardanyan (armenisht: Վարդուհի Վարդանյան; 26 qershor, 1976 – 15 tetor, 2006) ishte një këngëtare armene. Ajo ka marrë pjesë në shumë gara ndërkombëtare të këngëve dhe gjithmonë ka fituar çmime më të larta.[1] Ajo u dha këngëtarja më e mirë e Armenisë.[2] Ajo vdiq në një aksident me makinë në autostradën Sevan - Martuni më 15 tetor 2006. Pas vdekjes së saj, shumë programe armene iu kushtuan asaj, duke përfshirë edhe "Benefis", "Dritaret gjysmë të hapura" dhe "Mekanizmi i lumturisë".

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Varduhi Vardanyan u lind më qershor 26, 1976, në Jerevan, Armeni. Ajo është një nga tre fëmijët në familje.

Që nga fëmijëria e saj e hershme ajo kishte një pasion për të kënduar. Ajo përdori gjithçka të ngjashme me mikrofon për të kënduar. Përfundimisht ajo u bë mënyrë unike e vetë-edukimit për të. Ajo kishte një kopje 96 faqesh që përmban këngët e saj të preferuara pioniere.

Në vitin 1983 u krijua një grup muzikor në shkollën e saj, ku filloi të merrte mësime. Më vonë grupi muzikor u emërua pas Ashot Bznunit.

Në vitin 1986 Vardanyan filloi të merrte pjesë në grupin vokal të Naira Gyurjinyan për të përmirësuar aftësitë e saj. Më pas ajo studioi në shkollën muzikore me emrin Alexandr Spendiaryan. Gjatë këtyre viteve ajo zhvilloi shijen e saj muzikore. Ëndrra e saj ishte të këndonte me Whitney Houston.[3]

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1992 - mbaroi shkollën e mesme të 8-të me emrin Aleksandër Pushkin. 
 • 1993 - u diplomua nga shkolla muzikore 
 • 1993 - hyri në Universitetin Gjuhësor me emrin Valery Bryusov në seksionin e gjuhës dhe politikës angleze. 
 • 1994 - hyri në Teatrin Shtetëror të Këngës dhe që nga viti 1995 ka punuar atje, 
 • 1994-1999 - pas studimeve në universitet, ajo filloi të punonte si mësuese e gjuhës angleze. 
 • 2003 - u diplomua nga Konservatori Shtetëror i Jerevanit me emrin Komitas.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1994 - së bashku me grupin "Jazz-Pop" morën pjesë në garën ndërkombëtare të mbajtur në Sverdlovsk dhe mori Grand Prix. 
 • 1995 - filloi të punojë në teatrin e muzikës shtetërore armen. 
 • 1996 - mori pjesë në konkursin e këngëtarëve të rinj "Jaltë-Moskë" tranzit, ku ajo mori një çmim për performancën më të mirë. 
 • 1999 - asaj iu dha çmimi këngëtarja më e mirë e Armenisë. 
 • 2000 - në konkursin "Discovery" të mbajtur në Bullgari morën Grand Prix dhe një çmim shtesë për Audience Choice. 
 • 2000 - në Maqedoni ajo përsëri fitoi Grand Prix. 
 • 2000 - mori pjesë në Festivalin Ndërkombëtar të Arteve "Slavianski Bazaar" dhe mori çmimin e dytë. 
 • 2001 - mori pjesë në festivalin ndërkombëtar "Море друзей 2001" në Jaltë dhe mori çmimin e dytë.

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo vdiq më 15 tetor 2006, në një aksident me makinë në autostradën Sevan - Martuni. Ajo është varrosur në varrezën Tokhmakh.[4]

Familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Burri: Arami Avoyan
 • Fëmija: Ruben Avoyan, e lindur në vitin 1998

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Disarray, 2007
 • Только ты, 2007
 • Իմն ես, 2011
 • 13 këngë dedikuar për Varduhi Vardanyan, 2008[5]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 27 qershor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 2. ^ "Varduhi Vardanyan's official website". Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2014. Marrë më 27 qershor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Varduhi Vardanyan's official website". Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2014. Marrë më 27 qershor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Hush.am cemetery record for Varduhi Vardanyan
 5. ^ Baghdasaryan, Grigor. "Varduhi Vardanayn's official website". Varduhi Vardanayn's official website. WebStar Design!. Arkivuar nga origjinali më 25 nëntor 2018. Marrë më 26 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]