Varenna

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Varenna
Komunë
noform
Pamje nga gjiri i Varenës
Stema_figura
Stema e Varenës
Vendndodhja
Varenna is located in Itali
Varenna
Varenna

Koordinatat: 46°1′V 9°17′L / 46.017°V 9.283°L / 46.017; 9.283

Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Lombardia
Provinca Leko
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 12,57 km2
Lartësia 220 m (m.n.d.)
Popullsia 783 banorë (1 janar 2014)
Dendësia 62,29 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 23829
Prefiksi 0341
Targa LC

Varenna është komunë në liqenin e KomosProvincën e Lekos, në rajonin e Lombardisë, rreth 70 km në veri të Milanos dhe rreth 20 km në veriperëndim të Lecco.

Varenna u themelua nga peshkatarët vendas në vitin 769, dhe më vonë u bashkua me komunën e Milanos. Në 1126 ajo u shkatërrua nga komuna rivale e Como, dhe më vonë mori refugjatët nga Isola Comacina, të cilët kishin takuar të njëjtin fat (1169).

Varenna kufizohet me këto komuna: Esino Lario, Lierna, Oliveto Lario, Perledo. Pamjet kryesore janë Castello di Vezio, një muze i vogël i dedikuar për Lariosaurus (një reptil i Detit të Treasikut të Mesëm lidhur me breshkat), si dhe kopshte të bukura në Villa Monastero. Përtej liqenit në provincën e Komos janë: Bellagio, Griante dhe Menaggio.

Villa Monastero, në mes Varennas dhe Fiumelatte është sot një muze, kopsht botanik dhe qendër konventash. Ajo u themelua si një manastir cistercizan në shekullin e 11-të apo të 12-të.[1] Ai shërbehet nga stacioni Varenna-Esino-Perledo, në hekurudhën Tirano-Lecco.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Villa Monastero : Percorsi e Immagini tra '800 e '900. s.d. Varenna (with English text), p. 16, 27.