Vasil Bici

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Prof. Vasil Bici nipi i gjuhëtarit, atdhetarit, mësuesit të shquar Ilia Dilo Sheperit që kish botuar të parën sintaksë dhe gramatikë shqipe për shkollat e mesme. Nga Sheperi i Gjirokastrës. Nipi doemos që do vazhdonte rrugën e gjyshit me dashurinë dhe pasionin që kishte për gjuhën shqipe fillimisht mësues, drejtor shkollash në Tepelenë, metodist në kabinetin Pedagogjik Gjirokastër dhe pedagog i jashtëm, inspektor në Drejtorinë arsimore Gjirokastër, Kancelar i Universitetit të Gjirokastrës, pedagog në departamentin e Gjuhë-Letërsisë të Universitetit "Eqrem Cabej", Prefekt i Qarkut Gjirokastër, Kryetar i degës së shoqatës atdhetare "Cajupi", politikan.

Aktivitetet shkencore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1) Botime tekstesh shkollore.
 • 2) Botime metodike e pedagogjike-shkencore.
 • 3) Botim fjalori.
 • 4) Udhëheqje projektesh kërkimore.
 • 5) Monografi.
 • 6) Tekste universitare.
 • 7) Kumtesa në konferenca shkencore.
 • 8) Referate shkencore.
 • 9) Shtojca.
 • 10) Botime dhe redaktime të ndryshme.
 • 11) Redaktor në dhjetëra libra.
 • 12) Titullar në lendet e gjuhës shqipe.
 • 13) Udhëheqje diplomash universitare.

Presidenti Moisiu ngushėllon familjarėt e tė ndjerit Vasil Bici.

3 prill 2004[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Presidenti i Republikës, Alfred Moisiu, i ka dërguar një mesazh ngushëllimi familjes së Vasil Bicit, në Gjirokastër, i cili humbi jetën në një aksident tragjik. Duke e cilësuar njeriun e tyre të dashur si profesor, studiues dhe politikan në këtë mesazh thuhet : “Për të gjithë ata që e kanë njohur, Vasili ishte e mbetet njeriu i ndershëm dhe studiuesi i palodhur, i cili me përkushtimin dhe aftësinë e tij profesionale dha një kontribut të ēmuar në mendimin shkencor dhe universitar.

Gjatë aktivitetit të tij, Vasili edukoi breza të tërë të rinjsh, ndihmoi në modernizimin e sistemit arsimor, përfaqësoi me dinjitet studentët, pedagogët, por edhe qytetarët e Gjirokastrës, duke merituar mirënjohjen e përjetshme të tyre. Edhe në momentin tragjik të aksidentit, Vasili ishte në krye të detyrës së re, në shërbim të qytetarëve dhe vendit të tij”.