Jump to content

Vaulx-Vraucourt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Vaulx-Vraucourt (shqip: Valzë-Vrakurti) është një komunë në departamentin Pas-de-Calais në rajonin Hauts -de-FranceFrancës . [1]

Valzë-Vrakurti shtrihet 24 km në juglindje të Arrasit dhe rreth 6.4 km në verilindje të Bapaume, në kryqëzimin e rrugëve D20, D10E dhe D36.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri i komunës vjen nga dy hane që u bashkuan në një komunë në 1821. Fshati ishte vendi i luftimeve të ashpra gjatë Luftës së Parë Botërore . Betejat e mëdha ndodhën në këtë zonë në 1917 dhe 1918. Katër varreza ushtarake ndodhen brenda dhe përreth fshatit, që përmbajnë varret e ushtarëve nga Mbretëria e Bashkuar, Kanadaja, Australia dhe Zelanda e Re .

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19681.047—    
19751.021−2.5%
19821.075+5.3%
19901.133+5.4%
19991.110−2.0%
20071.062−4.3%
20121.061−0.1%
20171.018−4.1%

Vendet e interesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Kisha e Shën Martinit, e rindërtuar, si gjithë fshati, pas Luftës së Parë Botërore
  • Mbetjet nëntokësore të një kështjelle të vjetër.
  • Një pëllumbore e shekullit të shtatëmbëdhjetë.
  • Varrezat e Komisionit të Varrezave të Luftës së Komonuelthit .

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]