Vehbi Kikaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Vehbi Kikaj është lindur më 1942 në fshatin Lupç i PoshtëmPodujevës dhe ndërroi jetë në vitin 1986Prishtinë. Është njëri nga shkrimtarët tanë më të shquar për fëmijë. Ai shkroi pak për tridhjetë vjet të krijimtarisë së pandërprerë letrare: rreth njëqind e tridhjetë poezi, shtatë tregime dhe një roman. Vehbi Kikaj për dy dekada ka qenë redaktor i botimeve më të rëndësishme për fëmijë në Kosovë, njëherë i gazetës Rilindja për fëmijë e mandej i revistës Pionieri.Pas përfundimit të studimeve në Fakultetin Filozofik në Prishtinë, degën Gjuhë dhe Letërsi Shqipe punësohet si mësues, pastaj punoi si redaktor i faqes së fëmijëve në gazetën “Rilindja” deri me 1968, kurse prej viti 1984 punoi në revistën “Pionieri”. Prej vitit 1984 e deri në vitin 1986, kur ndërroi jetë, ishte kryeredaktor i revistës për kulturë, art e letërsi “Fjala”.

Vepra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vjersha dhe prozë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prozë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në librat Zogu i argjentë dhe Shtëpia ime ka sy, Vehbi Kikaj boton edhe shtatë proza, të cilave edhe vetë nuk u referohet si skica apo tregime:

 • Dukati e Fjala
 • Havakushi
 • Drandafili im
 • Tri gëzime
 • Djaloshi i gurtë
 • Princi i mjerë
 • Në lundrën "Teuta"

Roman[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përkthime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. Çipolino nga Gianni Rodari përktheu Vehbi Kikaj; Selatin Ahmeti (ilustrimet)
 2. Robinson Kruso nga Daniel Defoe përktheu Vehbi Kikaj
 3. Pranë votrës nga Angel Karalijçev
 4. Sikur të ishte hëna balonë nga Ivan Çekoviç përktheu Vehbi Kikaj; Qamil Batalli

Literature[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]