Vejsel Karani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Uvejs el-Karani (أويس القرني)
Uvejs Ali
Emri i babait'Bashir
Lindi m594
Jemen, Arabia
Grupi etnikMurad, Arab
kunjeEbu Amr
(أَبُو عَمْروْ)
Vdiq më656
Siffin, Siria
Vendi i varrimitRakka, Siria

Uvejs bin Bashir (arabisht: أُوَيْس ٱبْن عَامِر ٱبْن جَزْء ٱبْن مَالِك ٱلْقَرَنِيّ, ʾUways ibn ʿĀmir ibn Jazʾ ibn Mālik al-Qaranīy), ishte një mysliman nga Jemeni i cili jetoi gjatë jetës së profetit Muhamed.[1]

Ai kurrë nuk e takoi fizikisht Muhamedin edhe pse jetoi në të njëjtën epokë. Prandaj, ai ishte në klasën e "Tabi'init" kur u takua me shokun e Muhamedit, Umerin dhe prandaj shihet si nga mesi i Tabi'inëve.[2]

Në mesin e Tabi'inëve ai njihet veçanërisht si Khayr al-Tabi'een (arabisht: خَيْر ٱلتَّابِعِين, fjalë për fjalë 'Më i miri i Tabi'inëve') dhe Sayyid al-Tabi'een Fi Zamanahu (arabisht: سَيِّد ٱلتَّابِعِين فِي زَمَانَه, fjalë për fjalë "Udhëheqësi i Tabi'inëve të kohës së tij"). Faltorja e tij përkujtimore është në al-Raqqah, Siri. Ajo u shkatërrua nga ISIS në 2013, dhe aktualisht është në pritje të rindërtimit.[3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Beale, Oriental Bibliotheca
  2. ^ "The Hidden Owaisi Treasure" (në anglisht).
  3. ^ 'Space archaeologists' and activists are using satellites to unearth history