Jump to content

Velimir Neidhardt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Velimir Nedhardt lindur më 7 tetor 1943) është një arkitekt kroat, president i Akademisë Kroate të Shkencave dhe Arteve që nga viti 2019.

Neidhardt është profesor në Fakultetin e Arkitekturës në Universitetin e Zagrebit, [1] ish-president i Shoqatës së Arkitektëve Kroatë (1995–1999), [2] dhe anëtar i rregullt i Akademisë Kroate të Shkencave dhe Arteve (që nga viti 1991). [1] Që nga qershori 2015, ai është gjithashtu anëtar korrespondent i Akademisë Sllovene të Shkencave dhe Arteve . [3]

Vepra më e rëndësishme e Neidhardt është ndërtesa e Bibliotekës Kombëtare dhe Universitare në Zagreb . [4]

 • Hotel Lapad (me I. Kolbach dhe B. Šavora; Dubrovnik, 1969) [5]
 • Hotel Begova Ledina (Makarska, 1969) [5]
 • Qendra Tregtare Bit Pazari (me I. Franiq; Shkup, 1970) [5]
 • Qendra tregtare (Mrkonjić Grad, 1972) [5]
 • Qendra e qytetit (me Lj. Lulić dhe J. Nosso; Banja Luka, 1973–79) [5]
 • Qendra e qytetit të Zagrebit të Ri (me L. Schwerer dhe B. Velnić; 1971) [5]
 • Sheshi i Republikës Franceze (me I. Franić; Zagreb, 1977) [5]
 • Hamma Center (me Z. Krznarić; Algjer, 1984) [5]
 • Ndërtesa e Telekomunikacionit (Shibenik, 1980) [5]
 • Biblioteka Kombëtare dhe Universitare (me M. Hržić, Z. Krznarić dhe D. Mance; Zagreb, 1978–95) [5]
 • Aksi urban i Zagrebit (1981–85) [5]
 • Ndërtesa Ina Trgovina (Zagreb, 1985–89) [5]
 • Ndërtesa e zyrave Exportdrvo (Zagreb, 1985) [5]
 • Shtabi i Gazsjellësit Adriatik (Zagreb, 1989–91) [5]
 • Qendra Botërore e Tregtisë (me Z. Krznarić dhe D. Mance; Zagreb, 1991) [5]
 • Boshti metropolitan (me Z. Krznarić dhe D. Mance; Zagreb, 1992) [5]
 • Kisha e Shën Gjonit Ungjilltar (Zagreb, 1991) [5]
 • Kisha e Famullisë (Zagreb, 1994) [5]
 • Blloku i qytetit Badel (me M. Begović dhe D. Mance; Zagreb, 1992–96) [5]
 • Qendra e Qeverisë Kroate (Zagreb, 1996) [5]

Lidhjet e jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 1. ^ a b "Velimir Neidhardt, F.C.A." info.hazu.hr. Croatian Academy of Sciences and Arts. Marrë më 7 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Velimir Neidhardt - Biografija" (në kroatisht). Ruđer Bošković Institute. Arkivuar nga origjinali më 11 prill 2021. Marrë më 2009-01-14.
 3. ^ "Novi člani Slovenske akademije znanosti in umetnosti" [The New Members of the Slovenian Academy of Sciences and Arts]. qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Jovetić, Goran (29 nëntor 2001). "Suvereni stvaratelj u velikom mjerilu" (PDF). Vjesnik (në kroatisht). Marrë më 2009-01-14.
 5. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u Vukić 2001.