Jump to content

Vera greke

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vreshti në Nausa, Maqedonia qendrore
Rrush Moschofilero

Greqia është një nga rajonet më të vjetra të prodhimitverës në botë dhe ndër territoret e para prodhuese të verës në Evropë. Dëshmia më e hershme e verës greke është datuar në 6500 vjet më parë[1][2] ku vera prodhohej në baza shtëpiake ose komunale. Në kohët e lashta, ndërsa tregtia me verë u bë e gjerë, ajo transportohej nga skaji në skaj i Mesdheut; Vera greke kishte prestigj veçanërisht të lartë në Itali nën Perandorinë Romake. Në periudhën mesjetare, verërat e eksportuara nga Kreta, Monemvasia dhe portet e tjera greke arritën çmime të larta në Evropën veriore.[3]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Origjina e prodhimit të verës në Greqi daton 6500 vjet më parë[4][5] dhe provat që sugjerojnë prodhimin e verës konfirmojnë se Greqia është shtëpia e mbetjeve të verës së rrushit të dytë më të vjetër të zbuluar në botë[2][4][6] dhe dëshmia më e hershme në botë e rrushit të grimcuar.[4] Ndërsa qytetërimi grek u përhap në Mesdhe, pasoi kultura e verës.[7] Grekët e lashtë prezantuan hardhi të tilla si Vitis vinifera[7] dhe bënë verë në kolonitë e tyre të shumta në Itali,[8] Siçili,[9] Francën jugore,[10] dhe Spanjë.[7]

Në vitin 1937 u krijua Instituti i Verës nga Ministria e Bujqësisë. Gjatë viteve 1960, retsina befas u bë pije kombëtare. Me turizmin në rritje të shpejtë, retsina u lidh në mbarë botën me Greqinë dhe verën greke. Vreshti i parë Cabernet Sauvignon në Greqi u mboll në vitin 1963. Në vitet 1971 dhe 1972, legjislacioni vendosi ligjet e emërtimit.

Rajonet e verës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rajonet kryesore të rritjes së verës - të ashtuquajturat emërtime të Greqisë - janë:[11][12]

Ishujt e Egjeut[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rajonet e verërave greke
Vreshti në Santorini
Një vresht në Peloponez
Fuçitë e verës në Samos
Vera e kuqe e Zakynthos

Kreta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Archanes
 • Dafnes
 • Peza
 • Sitia

Epiri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Zitsa
 • Metsovo

Ishujt e Jonit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Kefalonia
 • Corfu
 • Zakynthos
 • Lefkada

Maqedonia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Amynteo (Amyndeon)
 • Epanomi [13]
 • Goumenissa
 • Naoussa
 • Chalkidiki

Greqia Qendrore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Atalanti

Peloponezi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Mantineia
 • Nemea
 • Monemvassia-Malvasia
 • Patras

Thesalia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Ancient Mashed Grapes Found in Greece Arkivuar 2008-01-03 tek Wayback Machine Discovery News.
 2. ^ a b Mashed grapes find re-write history of wine Zeenews
 3. ^ "Top Greek wine regions to visit in 2022". www.winetourism.com (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-11-07.
 4. ^ a b c 6,500-year-old Mashed Grapes Found in Greece Arkivuar 2012-10-08 tek Wayback Machine. Discovery News.
 5. ^ 6,500-year-old Mashed grapes found World’s earliest evidence of crushed grapes
 6. ^ 6500-year-old Mashed grapes found Arkivuar 2007-03-20 tek Wayback Machine
 7. ^ a b c Introduction to Wine Laboratory Practices and Procedures, Jean L. Jacobson, Springer, p. 84.
 8. ^ The Oxford Companion to Archaeology, Brian Murray Fagan, 1996 Oxford Univ Pr, p. 757.
 9. ^ Wine: A Scientific Exploration, Merton Sandler, Roger Pinder, CRC Press, p. 66.
 10. ^ Medieval France: an encyclopedia, William Westcott Kibler, Routledge Taylor & Francis Group, p. 964.
 11. ^ Yachting paradise Greece, the yachting paradise planaco.gr
 12. ^ Greece wein-plus.eu
 13. ^ Winemaking region Macedonia Arkivuar 2020-04-08 tek Wayback Machine. All about Greek wine.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]