Jump to content

Vermuti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Katër shishe vermuti: Fot-Li dhe Yzaguirre, Vermute të kuqe nga Spanja; Punt e Mes, Vermut i kuq nga Italia; dhe Dolin, Vermut i thatë nga Franca

Vermuti është një verë e fortifikuar e aromatizuar, e aromatizuar me përbërës të ndryshëm botanikë (rrënjë, lëvore, lule, fara, barishte dhe erëza) dhe ndonjëherë me ngjyrë. Versionet moderne të pijeve u prodhuan për herë të parë në mesin e shekullit të 18-të në Torino, Itali.[1] Ndërsa vermuti u përdor tradicionalisht për qëllime mjekësore, ai u shërbeu më vonë si një aperitiv, me kafenetë në modë në Torino që u shërbenin mysafirëve gjatë gjithë kohës.[1] Në fund të shekullit të 19-të, ajo u bë e njohur me banakierët si një përbërës kryesor për kokteje,[2][3] si martini, Manhattan, Rob Roy, dhe Negroni. Përveçse konsumohet si një përbërës aperitiv ose kokteji, vermuti përdoret ndonjëherë si një alternativë ndaj verës së bardhëgatim.

Historikisht, ka pasur dy lloje kryesore të vermutit: i ëmbël dhe i thatë.[4] Duke iu përgjigjur kërkesës dhe konkurrencës, prodhuesit e vermouth kanë krijuar stile shtesë, duke përfshirë të bardhën tepër të thatë, të bardhën e ëmbël (blanc ose bianco), të kuqe (trëndafili), qelibar dhe roze.[5][3]

Vermuti prodhohet duke filluar me bazën e verës neutrale të rrushit ose mushtit të verës së pafermentuar. Çdo prodhues shton alkool shtesë dhe një përzierje të pronarit të përbërësve të thatë, të përbërë nga barishte aromatike, rrënjë dhe lëvore, në verën bazë, verën bazë plus pije alkoolike ose vetëm pije alkoolike – të cilat mund të ridistilohen përpara se t'i shtohen verës ose verës së pafermentuar. Pasi vera është aromatizuar dhe fortifikuar, vermuti ëmbëlsohet ose me sheqer kallami ose me sheqer të karamelizuar, në varësi të stilit.[6]

Kompanitë italiane dhe franceze prodhojnë pjesën më të madhe të vermutit të konsumuar në të gjithë botën.[1] Sidoqoftë, në vitin 2022 një kompani australiane fitoi një medalje ari për vermutin e saj tepër të thatë në World Vermouth Awards në Londër. Më tej, një kompani kanadeze ishte një fituese e dyfishtë në 2023, prodhuesi i parë jashtë Evropës që u vlerësua "më i miri" si për kategoritë e thata ashtu edhe për ato gjysmë të ëmbla.[7][8]

Përdorimi i sotëm

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vermuti është një përbërës i zakonshëm i koktejit, veçanërisht në martinis dhe Manhattans. Kur vermuti pihet vetvetiu – i cili rrallëherë është jashtë Italisë, Spanjës, Portugalisë dhe Francës – konsumohet normalisht si apéritif.[1] Vermuti përdoret si përbërës në shumë kokteje të ndryshme, pasi njerëzit e panë të dobishëm për uljen e përmbajtjes së alkoolit të koktejeve me alkool të fortë si bazë, për të ofruar një shije dhe aromë të këndshme bimore dhe për të theksuar aromat në pijet bazë. Siç u tha më parë, vermuti është një përbërës në martini, një nga koktejet më të njohura dhe më të njohura. Në fillim, martini përdorte vermut të ëmbël.[2] Megjithatë, rreth vitit 1904, vermutët francezë më të thatë filluan të përdoren në koktej. Termi "martini i thatë" fillimisht nënkuptonte përdorimin e vermutit më të thatë si mikser, duke mos përdorur më pak vermut, siç përdoret sot termi.[9][10][11][12]

Libri i Sharon Tyler Herbst, The Ultimate A-To-Z Bar Guide, liston 112 kokteje që përdorin vermut të thatë dhe 82 që përmbajnë vermut të ëmbël.[13] Koktejet që përdorin vermut të thatë ose të ëmbël ose të dyja përfshijnë Americano,[14] Bronx,[15] Gibson,[14] Malecon,[16] Manhattan,[15] Negroni,[17] Rob Roy,[18] dhe Rose.[19] Variacionet e recetave të koktejve duke përdorur pjesë të barabarta të vermutëve të thatë dhe të ëmbël quhen perfect, si në një Perfect Manhattan.[20]

Ndërsa vermuti mund të përdoret si zëvendësues i verës së bardhë në recetat e ushqimit,[21] për shkak se është më i shijshëm se vera, mund të jetë dërrmues kur përdoret në pjata të caktuara.[22] Barishtet në vermut të thatë e bëjnë atë një përbërës tërheqës në salcat për gatimet e peshkut ose si marinadë për mishrat e tjerë, duke përfshirë mishin e derrit dhe pulën.[23][24][25]

Për shkak se vermuti është i fortifikuar, një shishe e hapur nuk do të thahet aq shpejt sa vera e bardhë. Vermuti i hapur, megjithatë, gradualisht do të përkeqësohet me kalimin e kohës. Gourmetët rekomandojnë që shishet e hapura të vermutit të konsumohen brenda një deri në tre muaj dhe duhet të mbahen në frigorifer për të ngadalësuar oksidimin.[3][9]

 1. ^ a b c d Brown & Miller 2011.
 2. ^ a b Patterson, Troy. "Martini Madness". Slate (në anglisht). Marrë më 14 mars 2013.
 3. ^ a b c Clarke, Paul (15 gusht 2008). "The Truth About Vermouth: The secret ingredient in today's top cocktails remains misunderstood" (Newspaper article). San Francisco Chronicle (në anglisht). Marrë më 16 maj 2011.
 4. ^ Boyd, Gerald (prill 2007). "Vermouth – The Aromatized Wine" (në anglisht). Hotel F&B. Arkivuar nga origjinali më 17 shtator 2014. Marrë më 24 nëntor 2023.
 5. ^ "Vermouth Styles". vermouth101.com (në anglisht). Marrë më 5 shkurt 2019.
 6. ^ "Gold Medal Sweet Vermouth". Boston Apothecary (në anglisht). 19 mars 2009.
 7. ^ Kloster, Darron (9 qershor 2023). "Esquimalt-made vermouths win world's best awards in London". Times Colonist (në anglisht). Victoria: Glacier Media Group. Arkivuar nga origjinali më 19 qershor 2023.
 8. ^ "World Vermouth Awards 2023 - Taste Winners". The World Drinks Awards (në anglisht). Paragraph Publishing Ltd. Arkivuar nga origjinali më 21 qershor 2023. Marrë më 20 qershor 2023.
 9. ^ a b Bettridge, Jack (30 prill 2011). "Italy's Gift to Bartenders". Wine Spectator (në anglisht). fq. 27.
 10. ^ Walton & Glover 1998, ff. 496, 499.
 11. ^ Krader 2009, f. 120.
 12. ^ Cole, Katherine (18 janar 2011). "Two Local Producers Help Boost Vermouth's Revival" (Newspaper article). The Oregonian (në anglisht). Advance Publications. Marrë më 19 maj 2011.
 13. ^ Herbst & Herbst 1998, ff. 378–380.
 14. ^ a b Herbst & Herbst 1998, ff. 62–63.
 15. ^ a b Krader 2009, f. 129.
 16. ^ Escalante 1915, f. 23.
 17. ^ Krader 2009, f. 123.
 18. ^ Herbst & Herbst 1998, f. 291.
 19. ^ Herbst & Herbst 1998, f. 293.
 20. ^ Herbst & Herbst 1998, f. 349.
 21. ^ Ward, Bill (10 mars 2010). "Beyond martinis, vermouth can shine" (Newspaper article). Star Tribune (në anglisht). Michael J. Klingensmith. Marrë më 19 maj 2011.
 22. ^ Orchant, Rebecca (7 tetor 2013). "Don't Just Drink Vermouth, Eat It". HuffPost (në anglisht). Marrë më 14 nëntor 2013.
 23. ^ Walton & Glover 1998, f. 499.
 24. ^ Cicero, Linda (5 janar 2010). "Recipes: Roast Pork with Vermouth and Olives and Bishop's Bread" (Newspaper article). The Seattle Times (në anglisht). Frank A. Blethen. Marrë më 19 maj 2011.
 25. ^ "Dinner in minutes: Roasted chicken flavored with sage and vermouth". Miami Herald (në anglisht). 24 prill 2002.
 • Amerine, Maynard Andrew (1974). Vermouth: An Annotated Bibliography (në anglisht). University of California (System), Division of Agricultural Sciences. ISBN 978-0-931876-20-2. {{cite book}}: Parametri |work= është injoruar (Ndihmë!)
 • Rizzo, Francesco (1955). La fabbricazione del vermouth (në italisht). Edizioni Agricole.
 • Strucchi, Arnaldo (1907). Il vermouth di Torino: monografia, con 18 incisioni e 12 tavole fototipiche (në italisht). Tip. e Litografia C. Cassone.