Jump to content

Victoria Woodhull

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Victoria Woodhull
U lind në(1838-09-23)shtator 23, 1838
Homber, Ohio, SH.B.A
VdiqGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Bredon's Norton, Worcestershire, Angli
Emrat e tjerëVictoria California Claflin
ArsimiJo edukim formal

Victoria Claflin Woodhull, më vonë Victoria Woodhull Martin (23 shtator 1838 - 9 qershor 1927) ishte një udhëheqëse amerikane e lëvizjes së votimit të gruas.

Në vitin 1872, Woodhull kandidoi për Presidente të Shteteve të Bashkuara. Ndërsa shumë historianë dhe autorë pajtohen se Woodhull ishte gruaja e parë që konkurronte për President të Shteteve të Bashkuara, disa kanë vënë në pikëpyetje se çështjet prioritare u dhanë me ligjshmërinë e drejtimit të saj. Ata nuk pajtohen me klasifikimin e saj si një kandidaturë e vërtetë, sepse ajo ishte më e vogël se mosha e mandatuar me kushtetutë prej 35 vjeç. Megjithatë, mbulimi i zgjedhjeve nga gazetat bashkëkohore nuk sugjeron se mosha ishte një çështje e rëndësishme. Inaugurimi presidencial ishte në mars 1873. Datëlindja e 35-të e Woodhull ishte në shtator të vitit 1873.

Një aktiviste për të drejtat e grave dhe reformat e punës, Woodhull ishte gjithashtu një avokate e aftësisë për të liruar dashurinë që ju zgjidhni, me fisnikërinë e dashurisë së lirë, me të cilën ajo nënkupton lirinë për t'u martuar, divorcuar dhe për të mbajtur fëmijët pa ndërhyrje qeveritare.[1]

Woodhull ishte politikisht aktive në fillim të viteve 1870, kur ajo u propozua si kandidatja e parë femër për presidencën e Shteteve të Bashkuara. Woodhull ishte kandidate në vitin 1872 nga Partia për të Drejtat e Barabarta, duke mbështetur votën e grave dhe të drejtat e barabarta; shoku i saj drejtues ishte udhëheqësi abolitionist Frederick Douglass. Arrestimi i saj në mosmarrëveshje është akuzuar disa ditë para zgjedhjeve, për publikimin e një raporti mbi marrëdhëniet e dyshuara adulterike midis ministrit të shquar Henry Ward Beecher dhe Elizabeth Tilton, shtuar në mbulimin e bujshëm të kandidaturës së saj.

Jeta e hershme dhe edukimi

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo ka lindur Victoria California Claflin, e shtata e dhjetë fëmijëve (gjashtë prej tyre kanë mbijetuar deri në pjekuri),[2] në qytetin kufitar të Homerit, Licking County, Ohajo. Nëna e saj, Roxanna "Roxy" [2] Hummel Claflin, ishte ilegjitime dhe analfabete.[3] Ajo ishte bërë një ndjekëse e mistikës austriake Franz Mesmer dhe lëvizjes së re frymërore. Babai i saj, Reuben "Buck i Vjetër" [2] Buckman Claflin, [4][5] ishte një shitës i vajit të gjarprit.[2] Ai erdhi nga një degë e varfër e familjes Scots-American Claflin me bazë në Massachusetts, kushërinjtë gjysmë të largët për Guvernatorin e Massachusetts Massachusetts William Claflin.[5]

Woodhull u rrah nga babai i saj, sipas biografit Theodore Tilton.[6] Biografi Barbara Goldsmith deklaroi se ajo ishte gjithashtu e uritur dhe abuzuar seksualisht nga babai i saj kur ende ishte shumë i ri.[7] Ajo e bazoi kërkesën e saj të incestit në një citim të biografisë së Theodore Tilton, "Por prindërit, sikur nuk ishin të gatshëm të heqin qafe një vajzë, dhembja e të cilëve po e piqte atë në një grua para kohës së saj, u kënaqën me ofertën e papritur".[8][9] Biografia Myra MacPherson kundërshton pretendimin e Goldsmith që "Vickie shpesh e ka treguar se ka abuzuar seksualisht me të", si dhe saktësinë e citatit të Goldsmith, "Vite më vonë, Vickie do të thoshte se Buck e bëri atë një grua para kohës"[7] Macpherson shkroi: "Jo vetëm që Victoria nuk e tha këtë, nuk kishte 'shpesh' të përfshirë, as nuk kishte lidhje me incestin."[10]

Woodhull besonte në spiritualizëm - ajo iu referua "Ghost Banquo's" nga Macbeth Shekspirit - sepse ajo i dha besimin e saj në një jetë më të mirë. Ajo tha se ajo u udhëhoq në vitin 1868 nga Demosthenët në atë simbolizëm për të përdorur mbështetjen e teorive të saj të Dashurisë së Lirë.[11]

Ndërsa ato u rritën, Victoria u bë e afërt me motrën e saj, Tenesi Celeste Claflin (e quajtur Tennie), shtatë vjet vogël se ajo dhe fëmija e fundit e lindur nga familja. Si të rritur, ato bashkëpunuan në themelimin e një brokerie të aksioneve dhe gazetës në New York City.[2]

Ne moshën 11 vjeçare, Woodhull kishte vetëm tre vjet të arsimit formal, por mësuesit e saj thanë se ajo ishte jashtëzakonisht inteligjente.

Martesa e parë dhe familja

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Victoria Woodhull, c. 1860s

Kur ishte 14 vjeç, Victoria u takua me 28 vjeçarin Canning Woodhull (e shënuar si "Channing" në disa shënime), një mjek nga një qytet jashtë Rochester, Nju Jork. Familja e saj e kishte konsultuar atë për të trajtuar vajzën për një sëmundje kronike. Woodhull praktikoi mjekësi në Ohajo, në një kohë kur shteti nuk kërkonte arsimim formal dhe liçensim formal. Nga disa llogari, Woodhull pretendonte të ishte nipi i Caleb Smith Woodhull, kryetar i New York City nga viti 1849 deri në vitin1851; ai ishte një kushëri i largët.

Ata u martuan më 20 Nëntor të vitit 1853.[12][13] Certifikata e martesës së tyre u regjistrua në Cleveland më 23 nëntor 1853, kur Victoria ishte dy muaj përpara ditëlindjes së saj të 15-të.

Victoria shpejt mësoi se burri i saj i ri ishte një alkoolist dhe një feminist. Ajo shpesh kishte për të punuar jashtë shtëpisë për të mbështetur familjen. Ajo dhe Canning kishin dy fëmijë, Byron dhe Zulu (më vonë i quajtur Zula) Maude Woodhull.[14] Sipas një raporti, Byron u lind me një aftësi të kufizuar intelektuale në vitin 1854, një gjendje që Victoria besonte se ishte shkaktuar nga alkoolizimi i burrit të saj. Një version tjetër tregonte se aftësia e kufizuar e djalit të saj ishte shkaktuar nga një rënie nga një dritare. Pas lindjes së fëmijëve të tyre, Victoria divorcoi bashkëshortin e saj dhe mbajti mbiemrin e tij.

Rreth vitit 1866,[15] Woodhull u martua me kolonelin James Harvey Blood, i cili gjithashtu po martohej për herë të dytë. Ai kishte shërbyer në Ushtrinë e Bashkimit në Missouri gjatë Luftës Civile Amerikane dhe ishte zgjedhur auditor i qytetit të St. Louis, Misuri.

Mbështetja e Woodhull-it për dashurinë e lirë ka të ngjarë të ketë nisur direkt pasi ajo zbuloi pabesinë e burrit të saj të parë Canning. Gratë që u martuan në Shtetet e Bashkuara gjatë shekullit të 19-të, u lidhën në sindikata, madje edhe pa dashuri, me disa mundësi për të shpëtuar. Divorci ishte i kufizuar nga ligji dhe konsiderohej skandaloz në shoqëri. Gratë që u divorcuan u stigmatizuan dhe shpesh u larguan nga shoqëria. Victoria Woodhull arriti në përfundimin se gratë duhet të kenë zgjedhjen për të lënë martesa të padurueshme.[16]

Woodhull besonte në marrëdhëniet monogame, megjithëse ajo gjithashtu tha se kishte të drejtën të ndryshonte mendjen: zgjedhja për të bërë dashuri apo jo ishte në çdo rast zgjedhja e gruas (pasi kjo do ta vendoste në një status të barabartë me njeriun, i cili kishte aftësia për të përdhunuar dhe fizikisht të kapërcyer një grua, ndërsa një grua nuk e kishte atë kapacitet në lidhje me një njeri)[17] Woodhull thoshte:

Gruas, nga natyra, i takon e drejta e përcaktimit seksual. Kur instinkti të ngjallet në të, atëherë dhe vetëm atëherë duhet të ndiqet. Kur gruaja ngrihet nga skllavëria seksuale në lirinë seksuale, në pronësinë dhe kontrollin e organeve të saj seksuale, dhe njeriu është i detyruar ta respektojë këtë liri, atëherë ky instinkt do të bëhet i pastër dhe i shenjtë; atëherë gruaja do të ringjallet nga paudhësia dhe sëmundshmëria në të cilën ajo tani fluturon për ekzistencë dhe intensiteti dhe lavdia e funksioneve të saj krijuese rritet njëqindfish. . .[18]

Thashethemet e prostitucionit

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Woodhull dhe motra e saj Tennessee Claflin udhëtuan në qytetin e Nju Jorkut me hekurudhë, duke hyrë në një qytet me rritje të popullsisë shpërthyese dhe gangsterizmit në Stoop Hill. Të pasurit u përzien me të varfërit në Broadway në Manhatan; prostitutat që fërkonin shpatullat me 'haves', të cilët përfshinin qytetarin më të pasur amerikan, Commodore Vanderbilt, pronar hekurudhor dhe milioner.

Victoria mori lavdinë duke vizituar bordellot në Avenue 5. Ajo jetoi në Great Jones Street. Shumica e 20,000 prostitutave në Nju Jork jetonin në Rrugën e Gjelbër. Ajo qarkullonte, duke arritur të merrte një të ardhur prej 20,000 dollarë nga ndërlidhësit e saj me Vanderbiltin. Vanderbilt propozoi për martesë me motrën e saj Tennessee Claflin, por familja e tij ishte krejtësisht kundër saj. Këto thashetheme thuhej se kanë ardhur nga artikujt e raportuar nga Chicago Mail, por Shearer thotë se asnjë artikull i tillë nuk është gjetur. Ajo foli personalisht kundër prostitucionit dhe e konsideroi martesën për përfitime materiale një formë të saj. Por në revistën e saj, Woodhull & Claflin's Weekly, Woodhull shprehu mbështetje për legalizimin e punës seksuale. Një llogari personale nga një prej miqve të Kolonelit Gjakut sugjeron se Tenesi u mbajt kundër vullnetit të saj në një bordel derisa Woodhull e shpëtoi atë; por kjo histori mbetet e pakonfirmuar.


Cabinet card of Woodhull by Mathew Brady

Woodhull, me motrën Tennessee (Tennie) Claflin, u bënë agjentet e para femra të bursës, dhe në vitin 1870 hapën një firmë brokerimi në Wall Street. Woodhull, Claflin & Company u hap në vitin 1870, me ndihmën e Kornelius Vanderbilt, një admirues i aftësive të Woodhull; ai thuhet se ka qenë dashnoi i motrës së saj, Tennie dhe që ka marrë seriozisht martesën me të.[19] Woodhull bëri një pasuri në bursën e Nju Jorkut duke këshilluar klientë si Vanderbilt. Në një rast, ajo i tha atij të shiste aksionet e tij të shkurtër për 150 cent për aksion, të cilat ai i ndoqi rregullisht, dhe fitoi miliona për marrëveshjen. Gazetat si New York Herald përshëndetën Woodhull dhe Claflin si "Queens of Finance" dhe "Brokers Bewitching".[20] Shumë revista bashkëkohore të burrave (p.sh., Ditët e Ditëve) botoi imazhe të seksualizuara të palëve që drejtonin firmën e tyre edhe pse ata nuk morën pjesë në biznesin e përditshëm të firmës), duke lidhur konceptin e grave të pambrojtura me mendim publik, me idetë e "imoralitetit seksual" dhe prostitucionit.[21]

Më datën 14 maj të viti 1870, Woodhull dhe Claflin përdorën paratë që kishin bërë nga brokerimi i tyre për të themeluar një gazetë, Weekly Woodhull & Claflin's, e cila në kulmin e saj kishte qarkullimin kombëtar prej 20,000. Qëllimi i saj parësor ishte të mbështeste Victoria Claflin Woodhull për Presidente të Shteteve të Bashkuara. Publikuar për gjashtë vitet e ardhshme, feminizmi ishte interesi primar i Javës, por u bë e njohur për botimin e mendimeve të diskutueshme mbi tema tabu, duke mbrojtur ndër të tjera edukimin seksual, dashurinë e lirë, votën e grave, funde të shkurtra, spiritualizmin, vegjetarianizmin dhe prostitucionin e licencuar. Historia shpesh thekson se dokumenti mbështeti kontrollin e lindjeve, por disa historianë nuk pajtohen. Gazeta tani është e njohur për shtypjen e versionit të parë anglez të Manifestit Komunist Karl Marx në edicionin e tij të 30 dhjetorit 1871, dhe letra argumentonte shkakun e punës me elokuencë dhe aftësi. James Blood dhe Stephen Pearl Andrews shkroi shumicën e artikujve, si dhe kontribues të tjerë në gjendje.[21][22]

Avokate e të Drejtave të Grave

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Woodhull mësoi se si të depërtojë në të gjithë meshën e politikës kombëtare dhe të organizohet për të dëshmuar mbi të drejtën e votës së grave para Komitetit të Gjyqësorit të Shtëpisë. Woodhull argumentoi se gratë tashmë kishin të drejtën e votës - të gjitha ato që duhej të bënin ishte përdorimi i saj - që nga ndryshimet e 14 dhe 15 garantuan mbrojtjen e kësaj të drejte për të gjithë qytetarët. Logjika e thjeshtë por e fuqishme e argumentit të saj impresionoi disa anëtarë të komitetit. Mësimi i fjalimit të planifikuar të Woodhull, udhëheqësit e votës shtynë hapjen e konventës së tretë vjetore të Shoqatës së Votimit Kombëtar të Popullsisë 1871 në Uashington për të marrë pjesë në seancën e komisionit. Susan B. Anthony, Elizabeth Cady Stanton dhe Isabella Beecher Hooker, panë Woodhull si kampion më të ri të kauzës së tyre. Ata e përgëzuan deklaratën e saj: "[U] janë të barabartët e njerëzve përpara ligjit dhe janë të barabartë në të gjitha të drejtat e tyre."

Me fuqinë e shfaqjes së saj të parë publike si mbrojtëse e të drejtave të gruas, Woodhull u zhvendos në rrethin udhëheqës të lëvizjes së votimit. Megjithëse argumenti i saj kushtetues nuk ishte origjinal, ajo përqendroi vëmendjen e publikut të panjohur mbi të drejtën e votës. Woodhull ishte gruaja e parë që ndonjëherë i kërkoi Kongresit personalisht. Gazetat e shumta raportuan paraqitjen e saj para Kongresit. Gazeta e ilustruar e Frank Leslie shtypte një gdhendje të plotë të faqes në Woodhull, e rrethuar nga suffragiste të shquar, duke dhënë argumentin e saj.[15][23]

 1. ^ Kemp, Bill (2016-11-15). "'Free love' advocate Victoria Woodhull excited Bloomington". The Pantagraph. Marrë më 2016-04-13. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ a b c d e Johnson, 1956, p. 45
 3. ^ Goldsmith, Barbara (1998). Other Powers. Alfred A. Knopf. fq. 20. ISBN 0-394-55536-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ 1850 federal census, Licking, Ohio; Series M432, Roll 703, Page 437; father listed as Buckman, brothers incorrectly transcribed as Hubern (Hubert) and Malven (Melvin).
 5. ^ a b Wight, Charles Henry, Genealogy of the Claflin Family, 1661–1898. New York: Press of William Green. 1903. passim (use index)
 6. ^ Tilton, Theodore (1871). Biography of Victoria C. Woodhull. New York, NY: Golden Age. fq. 4. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ a b Goldsmith, p. 51-52
 8. ^ Tilton, p. 14"
 9. ^ Goldsmith, p. 457
 10. ^ MacPherson, Myra (2014). The scarlet sisters : sex, suffrage, and scandal in the Gilded Age. New York, NY: Twelve. fq. 346. ISBN 978-0-446-57023-7. LCCN 2013027618. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Goldsmith,
 12. ^ Gabriel, Mary (1998). Notorious Victoria. Algonquin Books of Chapel Hill. fq. 12. ISBN 1-56512-132-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ ""Ohio, County Marriages, 1789–2013, index and images, FamilySearch "Marriage records 1849–1854 vol 5 > image 273 of 334; county courthouses, Ohio". familysearch.org. Marrë më 2015-06-09. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Woodhull, Zula Maude". Who's Who. 59: 1930. 1907. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ a b Johnson, 1956, p. 47
 16. ^ Dubois and Dumenil, //Through Women's Eyes: An American History with Documents//. (Bedford; St. Martin's, 2012)
 17. ^ Andrea Dworkin (1987). Intercourse,Chapter 7: "Occupation/Collaboration".
 18. ^ "And the truth shall make you free." A speech on the principles of social freedom, delivered in Steinway hall, Nov. 20, 1871, by Victoria C. Woodhull, pub. Woodhull & Claflin, NY, NY 1871. [1] Arkivuar 9 korrik 2016 tek Library of Congress Web Archives
 19. ^ Johnson (1956), p.86
 20. ^ "Please wait..." interactive.ancestry.com. Arkivuar nga origjinali më 2 qershor 2016. Marrë më 2016-04-30. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ a b Johnson, 1956, p. 87
 22. ^ "A Woman for President?; Perhaps you didn't know the fair sex had ever tried for the office, but one lady polled 4,159 votes in 1884". Marrë më 2016-12-19. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ Susan Kullmann, "Legal Contender... Victoria C. Woodhull, First Woman to Run for President". Accessed 2009.05.29.

Linqe të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]