Vidiadhar Surajprasad Naipaul

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
V. S. Naipaul
U lind më17 gusht 1932
Trinidadian, Trinidad and Tobago Trinidadi dhe Tobago
Vdiq më11 gusht 2018
Londër
Kombësiaangleze
Gjinitë letrarenovelist, eseist

Sir Vidiadhar Surajprasad Naipaul, T.C. (Chaguanas, Trinidad i Tobago, 17 gusht 1932 - 11 gusht 2018), shkrimtarë britanikë me prejardhje indiane. Është fitues i Çmimit Nobel për letërsi, për vitin 2001.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Naipaul u lind më 17 gusht 1932 në Trinidad, si fëmijë I migrantit nga India veriore. Në Trinidad jetoi deri në moshën tetëmbdhjetë vjeçare, pasta, si burësistë I Universitetit të Okxfordit, në vitin 1950 shpërngulet në Angli ku studijon gjuhën angleze dhe letërsinë. Pas studimeve punësohet si gazetar në BBC-i, por më vonë i përkushtohet shkrimit të romaneve dhe eseve. Naipaul jetoi dhe punoi në Wiltshire, në Angli. U nda nga jeta më 11 gusht 2018 në Londër, Britani e Madhe.

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]