Vikram Batra

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vikram Batra
Në aleancë me India
Shërbimi/dega Indian Army
Vite shërbimi1997–1999
Grada kapiten
Numri i shërbimitIC-57556
Njësia13 JAK RIF
Betejat/luftratLufta e Kargil
Çmimet Param Vir Chakra

Kapiteni Vikram Batra, PVC (9 shtator 1974 - 7 korrik 1999) ishte një oficer i Ushtrisë Indiane, i dhënë me Param Vir Chakra, çmimin më të lartë dhe më prestigjioz të Indisë për trimëri, për veprimet e tij gjatë Luftës së Kargil 1999.

Jeta dhe edukimi i hershëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Batra lindi në 9 shtator 1974, në Palampur, Himachal Pradesh, Indi . Ai ishte fëmija i tretë i Girdhari Lal Batra, drejtor i shkollës qeveritare dhe Kamal Kanta Batra, mësues i shkollës. [1] Ai ishte plaku i djemve binjakë dhe kishte dy motra. [2] Ai ndoqi Shkollën Publike DAV në Palampur, ku studioi deri në standardin e mesëm . [3] Ai mori arsimin e tij të mesëm të lartë në Shkollën Qendrore, Palampur. [3] [4] Më 1990, ai dhe vëllai i tij binjak përfaqësuan shkollën e tyre në pingpong në All India KVS Nationals. [5] [4] [6] [7] Ai gjithashtu ishte një mbajtës i rripit të gjelbër në Karate dhe vazhdoi të ndiqte një kamp të nivelit kombëtar në Manali . [8]

Më vonë, ai ndoqi Kolegjin DAV, Chandigarh në B.Sc Shkencat Mjekësore . [4] [8] Në kolegj, ai u bashkua me krahun ajror të Korpusit Kombëtar të Kadetit (NCC) ndërsa ishte në vitin e parë. [9] Gjatë Kampit Ndër-Shtetëror të NCC-së, ai u gjykua për kadetin më të mirë të Krahinës Ajrore NCC të Drejtorisë Punjab në Zonën e Veriut. [10] [11] Ai u zgjodh dhe iu nënshtrua një trajnimi prej 40 ditësh me paratrooping me njësinë e tij të Krahinës Ajrore NCC në Pinjore Airfield dhe Flying Club. [4] [12] Gjatë dy viteve të ardhshme në DAV, ai mbeti një kadet i krahut të ushtrisë së NCC. [9]

Ai më pas u kualifikua për certifikatën 'C' në NCC dhe arriti gradën e oficerit të lartë nën njësinë e tij të NCC. [11] Më pas, në 1994, ai u zgjodh për paradën e Ditës së Republikës si një kadet i NCC, dhe kur u kthye në shtëpi, ai u tha prindërve të tij se ai dëshironte të bashkohej me Ushtrinë. [7] [13] Në 1995, ndërsa ishte akoma në kolegj, ai u zgjodh për marinën tregtare në një kompani transporti me seli në Hong Kong, por në fund të fundit ai ndryshoi mendim. [4] [7] [14] Po atë vit ai mbaroi studimet e larta, duke u diplomuar në Kolegjin DAV në Chandigarh. [15]

Pas përfundimit të studimit bachelor në 1995, ai u regjistrua në Universitetin Panjab në Chandigarh, ku mori pranimin në kursin anglisht MA, në mënyrë që të mund të përgatitej për Provimin "Shërbime të Kombinuara të Mbrojtjes" (CDS). [9] [10] [16] Ai ndoqi mësimet në mbrëmje në Universitet dhe punoi me kohë të pjesshme në mëngjes si menaxher i degës së një agjensie udhëtimi në Chandigarh. [9] [11]

Në vitin 1996, ai kaloi provimin e CDS dhe u përzgjodh në Bordin e Përzgjedhjes së Shërbimeve (SSB) në Allahabad . [17] Ai ishte ndër 35 kandidatët më të mirë në Urdhrin e Meritës. [17] Pas mbarimit të një viti (seanca 1995-96) drejt gradës së MA në anglisht, ai u largua nga Universiteti për t'u anëtarësuar në Akademinë Ushtarake Indiane . [15] [18]

Sipas fjalëve të babait të tij, Vikrami kishte gjetur qëllimin e tij në jetë. Ai e kishte gjetur rrugën drejt një shtegu të drejtë që do ta çonte drejt qëllimit të tij - në një shërbim që ishte jashtëzakonisht i lartë dhe suprem. [17]

Karriera ushtarake[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Akademia Ushtarake Indiane

Batra u bashkua me Akademinë Ushtarake Indiane (IMA) në Dehradun në qershor 1996 në Batalionin Manekshaw. [19] Pas përfundimit të kursit të tij të trajnimit 19-mujor, ai u diplomua në IMA më 6 dhjetor 1997 dhe u ngarkua si nënkolonel në batalionin e 13-të, Jammu dhe pushkët Kashmir (13 JAK RIF). [20] Pas komisionimit, ai u dërgua në qendrën regjimentale në Jabalpur, Madhya Pradesh për trajnime të mëtejshme. Trajnimi zgjati një muaj nga dhjetori 1997 deri në fund të janarit 1998. [21]

Sa herë që kthehej në shtëpi në Palampur me pushime, ai do të vizitonte kafenenë Neugal. [24] Batra së fundi u kthye në shtëpi në pushim nga ushtria në 1999, gjatë festivalit Holi për disa ditë. Gjatë asaj kohe, kur ai shkoi në kafene për një kafe, ai u takua me mikun e tij më të mirë dhe më vonë të fejuarin Dimple Cheema i cili i tha që të ketë kujdes në luftë, për të cilën Batra u përgjigj:

Unë ose do të kthehem pasi të ngrij flamurin Indian në fitore ose të kthehem i mbështjellë në të. Por do të kthehem me siguri.

Qyteti i Dras, vendi i dytë më i ftohtë i banuar në botë pas Siberisë, ku temperaturat bien aq të ulëta -60 gradë Celsius në dimër. [28] [29]

Pas pushimit të tij, ai u kthye për t'u bashkuar me batalionin e tij në Sopore. [24] 13 JAK RIF, pasi mbaroi mandatin e tij kundër-kryengritjes në Kashmir nën vitin 192 Brigada Malore e 8 Divizionit Malor, mori urdhra për të vazhduar në Shahjahanpur, Uttar Pradesh . Partia e përparimit të batalionit nën Major Yogesh Kumar Joshi kishte arritur në destinacionin e saj, kur më 5 qershor, për shkak të shpërthimit të Luftës së Kargil, urdhrat e vendosjes së saj u ndryshuan dhe batalioni mori urdhra për të kaluar në Dras, Jammu dhe Kashmir. [30] [31]

Batra i njoftoi prindërit e tij për lëvizjen e tij dhe i siguroi ata se ata nuk duhet të shqetësohen për të. [24] [32] Ai do t'i thërriste prindërit e tij të paktën një herë në dhjetë ditë. [24] Thirrja e fundit telefonike që ai bëri ishte më 29 qershor 1999, në të cilën ai tha "Mommy, ek dum fit hoon, fikar mat karna", ("Unë jam absolutisht mirë. Mos u shqetëso.") Kjo ishte hera e fundit që Batra foli me nënën e tij. [24]

Duke filluar shërbimin e tij si një toger, ai u ngrit në gradën e Kapitenit . [24]

Lufta e Kargil[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Memoriali i Luftës së Kargil me varg Tololues në prapavijë në Dras

Kapja e pikës 5140[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas kësaj, kontigjenti i kapitenit Batra mori përgjegjësinë për të çliruar majën më të rëndësishme të 5140 nga Ushtria Pak pak sipër rrugës Srinagar-Leh. Kapiteni Batra bredhi me shoqërinë e tij dhe u zhvendos drejt kësaj zone nga drejtimi lindor dhe arriti brenda intervalit të sulmit të tij pa asnjë ngjyrosje të armikut. Kapiteni Batra riorganizoi skuadrën e tij dhe i motivoi ata të sulmojnë direkt caqet e armikut. Duke çuar skuadrën në ballë, ata me guxim sulmuan armikun dhe vranë katër prej tyre në një betejë ballë për ballë. Pavarësisht se ishte i paarritshëm, Vikram Batra, së bashku me shokët e tij, morën kulmin në orën 3.30 të mëngjesit më 20 qershor 1999. Kapiteni Vikram Batra bëri Vijay Ujhosh të tij përmes radio nga kjo kulm 'Kjo zemër kërkon Nëse ai tha 'Pallua', atëherë jo vetëm ushtria, por emri i tij u përhap në të gjithë Indinë. Në të njëjtën kohë, së bashku me emrin e kodit Vikram Sher Shah, ai u emërua gjithashtu si 'Luani i Kargil'. Të nesërmen, në media u shfaq një foto e Vikram Batra dhe ekipit të tij me flamurin Indian në kulmin 5140.

Kapja e pikës 4875[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Param Vir Chakra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Presidenti KR Narayanan duke i prezantuar Param Vir Chakra (pas vdekjes) babait të kapitenit Vikram Batra, 13 Jammu dhe pushkë Kashmir.

Vikram Batra iu dha Param Vir Chakra, nderi më i lartë ushtarak i Indisë më 15 gusht 1999, 52 vjetori i pavarësisë së Indisë. Babai i tij GL Batra mori nderin për djalin e tij të ndjerë nga Presidenti i Indisë, i ndjeri KR Narayanan . [88]

Në kulturën popullore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

filmin Hindi 2003 LOC Kargil, bazuar në tërë konfliktin në Kargil, Abhishek Bachchan luajti rolin e Kapiten Batra. [1]

Në filmin e ardhshëm Shershaah, Sidharth Malhotra është vendosur të luajë Batra në një biopik të drejtuar nga Vishnuvardhan dhe prodhuar nga Dharma Productions dhe Pen India Limited . [2] [3]

trashëgim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statuja e Vikram Batrës në Param Yodha Sthal, Memoriali i Luftës Kombëtare, New Delhi
Një memorial për veteranët e luftës përfshirë Batra në alma mater DAV College, Chandigarh .
Vikram Batra Mess.

Vikram Batra është gjithashtu i njohur në Indi për përdorimin e sloganit, Yeh Dil Maange More! si sinjal i tij për të komunikuar suksesin e misionit. [94] Ai është gjithashtu i njohur për një intervistë në të cilën ai deklaroi se ushtarët pakistanezë ishin të vetëdijshëm për të. [94] [4]

Ai u nderua gjithashtu me disa shenja historike që u emëruan pas tij: kapja historike e Pikës 4875 çoi që mali të quhej Batra Top për nder të tij. Një sallë në Qendrën e Përzgjedhjes së Shërbimit Allahabad është quajtur 'Blloku Vikram Batra', një zonë banimi në Kantonin Jabalpur quhet 'Kapiteni Vikram Batra Enclave' dhe rrëmuja e kadetit të kombinuar në IMA mban emrin 'Vikram Batra Mess'. [5]

Një memorial për veteranët e luftës përfshirë Batra qëndron në kolegjin e tij alma DAV College, Chandigarh duke nderuar shërbimet e ushtarëve. [6] [7] Në vitin 2003 Filmi i JP Dutta bazuar në incidentin në Kargil Abhishek Bachchan luajti rolin e Kapitenit Vikram Batra.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

citatet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "'My life is insignificant'". Rediff.com. dhjetor 2003. Arkivuar nga origjinali më 30 prill 2017. Marrë më 4 mars 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Kargil martyr Vikram Batra's brother on his biopic: I hope Sidharth Malhotra does justice to Vikram". Hindustan Times (në anglisht). 5 qershor 2018. Marrë më 17 korrik 2019.
  3. ^ "कैप्टन विक्रम बत्रा की बराबरी करने कम हील वाले शूज पहनेंगे सिद्धार्थ, फिल्म के लिए ले रहे हार्ड ट्रेनिंग". Dainik Bhaskar (në indisht). 16 korrik 2019. Marrë më 17 korrik 2019.
  4. ^ Capt Batra lived up to his code name {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Armed Forces – Panorama". Sainik Samachar. Arkivuar nga origjinali më 30 prill 2017. Marrë më 9 qershor 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Chandigarh's NCC girl felicitated at college". The Times of India. 21 shkurt 2015. Arkivuar nga origjinali më 21 shkurt 2016. Marrë më 24 mars 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Girl cadets shine". The Tribune. 21 shkurt 2015. Arkivuar nga origjinali më 28 qershor 2017. Marrë më 28 qershor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:External media