Vir

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Vir
—  Qytet  —
Vir is located in Kroacia
Vir
Vir
Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Zadar
Statistika dhe Territori
Koordinatat 44.3°0′0″V 15.09°0′0″L / 44.30000°V 15.09000°L / 44.30000; 15.09000 (Vir)Koordinatat: 44.3°0′0″V 15.09°0′0″L / 44.30000°V 15.09000°L / 44.30000; 15.09000 (Vir)
Popullsia 3.167 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1

Vir (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë ZadarKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 3167 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 3032 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 1608 banorë. Popullsia ka ndryshuar me 4.45%[2].

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Vir – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Zadar