Jump to content

Visar Kuçi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Visar Kuçi
Lindi1983
Prishtinë, Kosovë
violinst dhe ligjërues
Instrument(et)violinë, kontrabas, kitarë, bas-kitarë, violë dhe piano[1]

Visar Kuçi (lindur më 1983 në Prishtinë) është një violinist dhe ligjërues shqiptar nga Kosova.[1] Ai është marrë me muzikë që nga mosha 9 vjeçare, dhe që në moshë të hershme ka eksploruar dhe zotëruar intrumete të ndryshme si violina, kontrabasi, kitara, bas-kitara.[2]

Shkollimin e ulët dhe atë të mesëm e ka përfunduar në Kosovë, në shkollën e muzikës Prenk Jakova, ndërsa studimet univeristare i ka kryer në në Mynster të Gjermanisë, në Fakultetin e Artit Muzikor të Universitetit "Westfälischen Wilhelms".

Kuçi ka mbajtur koncerte të ndryshme si solist dhe anëtar ansamblesh në Gjermani, Itali, Austri, Belgjikë, Holandë, Bosnjë e Hercegovinë si dhe në Kosovë. Nga viti 2008 ai është Asistent në Fakultetin e Arteve të Universitetit të Prishtinës.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c "Visar Kuqi". arte.uni-pr.edu. Universiteti i Prishtinës "Hasan Prishtina" - Fakulteti i Arteve. Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2017. Marrë më 3 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "TEDxPrishtina - Theme: Designing Optimism". ted.com. TED. Marrë më 3 tetor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]