Vladislavi I i Polonisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vladislav I i Polonisë

Vladislav I (polonisht Władysław I Łokietek; 1261-2 mars 1333), ishte Mbret i Polonisë. Ai ishte dukë deri në vitin 1300, Princi i Kraków-it nga viti 1305 deri në kurorëzimin e tij si mbret20 janar 1320. Për shkak se qe shtatshkurtër në histori ai njihet me nofkën "i shkurtri".

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vladislavi ishte trashëgimtari i Kazimirit I edhe trashëgoi principatën e të atit në vitin 1275, nga viti 1296 u bë princ i Polonisë së Madhe dhe që prej vitit 1320 u bë edhe mbret i Polonisë. Princi i zgjedhur nga fisnikët e Polonisë së Madhe, e humbi besnikërinë dhe në vitin 1300 mbreti i Bohemisë Vençeslau III u kurorëzua në vend të tij Mbret i Polonisë.

Vladislavi u përpoq të ruante pretendimin për fronin polak dhe me ndihmën e Papa Bonifaçio VIII zhvilloi një luftë kundër Vençeslaut, konflikt i cili u koplikua nga ambicia e kalorësve të urdhërit Teutonik. Vladislavi u kurorëzua mbret në vitin1320Krakov, mundi kalorësit në 1331 dhe bashkoi principatat polake në një mbretëri.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Paraardhësi
Vençeslau III i Bohemisë
Vladislavi I i Polonisë
1320 - 1333
Pasardhësi
Kazimiri III i Polonisë