Duka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Duka është një titull mashkullor ose i një monarku që sundon mbi një dukat, ose i një anëtari të familjes mbretërore ose fisnikërisë. Si sundimtarë, duka renditet nën perandorët, mbretërit, princat e mëdhenj, dukët e mëdhenj dhe princat sovranë. Si mbretër apo fisnikëri, ata renditen poshtë princave dhe dukëve të mëdhenj. Titulli vjen nga frëngjisht duc, vetë nga latinishtja dux, 'udhëheqës', një term i përdorur në Romën republikane për t'iu referuar një komandanti ushtarak pa gradë zyrtare (veçanërisht një me origjinë gjermanike ose kelte ), dhe më vonë do të thotë udhëheqësi. komandant ushtarak i një krahine. Në shumicën e vendeve, fjala dukeshë është ekuivalenti femëror.

Përmbledje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas reformave të perandorit Dioklecian (që ndanë administratën civile dhe ushtarake të provincave romake), një dux u bë komandant ushtarak në çdo krahinë. Titulli dux, i helenizuar në doux, mbijetoi në Perandorinë Romake Lindore, ku vazhdoi në disa kontekste, duke nënkuptuar një gradë ekuivalente me një kapiten ose gjeneral. Më vonë, në shekullin e 11-të, titulli Megas Doux u prezantua për postin e komandantit të përgjithshëm të të gjithë marinës.

Gjatë mesjetës, titulli (si Herzog ) ishte i pari ndër monarkitë gjermane . Dukat ishin sundimtarët e provincave dhe eprorët e kontëve në qytete dhe më vonë, në monarkitë feudale, bashkëmoshatarët e rangut më të lartë të mbretit. Një dukë mund të jetë ose jo, ipso facto, një anëtar i bashkëmoshatarëve të kombit: në Mbretërinë e Bashkuar dhe Spanjë të gjithë dukët janë/ishin gjithashtu bashkëmoshatarë të mbretërisë, në Francë disa ishin dhe disa jo, ndërsa termi nuk është i zbatueshëm. në dukat e kombeve të tjera, edhe kur një institucion i ngjashëm me të afërmit (p.sh Madhështia, Dieta Perandorake, Shtëpia Hungareze e Magnatëve ) ekzistonte.

Gjatë shekullit të 19-të, shumë nga shtetet më të vogla gjermane dhe italiane u sunduan nga dukë ose dukë të mëdhenj. Por aktualisht, me përjashtim të Dukatit të Madh të Luksemburgut, nuk ka dukë që sundojnë si monarkë. Duka mbetet titulli më i lartë trashëgues (përveç titujve të mbajtur nga një dinasti mbretërore ose më parë mbretërore ) në Portugali (megjithëse tani një republikë), Spanjë dhe Mbretërinë e Bashkuar. Në Suedi, anëtarëve të Familjes Mbretërore u jepet një dukuri personale në lindje. Papa, si një sovran i përkohshëm, gjithashtu, megjithëse rrallë, u ka dhënë titullin dukës ose dukeshës personave për shërbime ndaj Selisë së Shenjtë . Në disa sfera, statusi relativ i "dukës" dhe "princit", si tituj të mbajtur nga fisnikëria dhe jo nga anëtarët e dinastive mbretërore, ndryshonte - p.sh. në Itali dhe Gjermani.

Një grua që mban në të drejtën e saj titullin e dukatit ose dukës së tillë, ose është e martuar me një dukë, zakonisht quhet dukeshë. Mbretëresha Elizabeth II, megjithatë, njihej nga tradita si Duka i Normandisë në Ishujt Channel dhe Duka i Lancaster në Lancashire .

Dukati dhe duka[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dukati është territori ose entiteti gjeopolitik i sunduar nga një dukë, ndërsa titulli ose zona e tij shpesh quhet duka. Dukati i Madh i Luksemburgut është një shtet plotësisht i pavarur dhe kreu i tij, Duka i Madh, është një monark sovran që mbretëron mbi nënshtetasit e tij luksemburgas.

Duka i Cornwallit mban si dukën (titullin) dhe dukatin (pronat e pronave), ky i fundit është burimi i të ardhurave të tij personale; ata që jetojnë në pronat e dukës janë nënshtetas të sovranit britanik dhe nuk i detyrohen as besnikëri as shërbime dukës në vetvete .  Në Skoci, trashëgimtari mashkull i dukshëm i kurorës britanike është gjithmonë Duka i Rothesay gjithashtu, por ky është një dukedom (titull) pa një dukat. Në mënyrë të ngjashme, monarku britanik sundon dhe zotëron Dukatin e Lancasterit si Duka i Lancasterit, por ai mbahet i ndarë nga kurora, me të ardhurat e pronave të dukatit që sigurojnë kuletën e fshehtë të sovranit.

Ishujt e Kanalit janë dy nga tre vartësitë e mbetura të kurorës, gjurmët e fundit të tokave të Dukatit të Normandisë. Ishullorët në dollinë e tyre besnike do të thonë "Le Roi, notre Duc" (Mbreti, Duka ynë). Megjithëse titulli me sa duket u hoq nga Traktati i Parisit në 1259, Kurora ende pohon se titulli ruhet: "Në vitin 1106, djali më i vogël i William, Henry I mori Dukatin e Normandisë nga vëllai i tij Robert; që nga ajo kohë, sovrani anglez ka mbajtur gjithmonë titullin Duka i Normandisë, dhe se "Deri në vitin 1205, Anglia kishte humbur shumicën e tokave të saj franceze, duke përfshirë Normandinë. Megjithatë, Ishujt e Kanalit, pjesë e Dukatit të humbur, mbetën një pronë vetëqeverisëse e Kurorës Angleze. Ndërsa ishujt sot ruajnë autonominë në qeverisje, ata i detyrohen besnikërisë Mbretit në rolin e tij si Duka i Normandisë." [1]

Mesjeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë Mesjetës, pasi pushteti romak në Evropën Perëndimore u shemb, titulli u përdor ende në mbretëritë gjermanike, zakonisht për t'iu referuar sundimtarëve të provincave të vjetra romake.

Shqipëria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Venedikasit vendosën një "Dukë të Durrësit" (sot Durrësi ) gjatë sundimit të tyre të shkurtër mbi qytetin dhe rrethinat e tij në vitet 1205–1213.

Në 1332, Robert i Tarantos pasoi babain e tij, Filipin . Xhaxhai i Robertit, Gjoni, nuk donte t'i bënte homazhe për Principatën e Akaisë, kështu që Roberti mori Achaean nga Gjoni në këmbim të 5000 ons ari dhe të drejtat për Mbretërinë e zvogëluar të Shqipërisë. Gjoni mori stilin e Dukës së Durazzo- s.

Në vitin 1368, Durrësi (Durazzo) ra në duart e Karl Thopia, i cili u njoh nga Venediku si Princi i Shqipërisë .

Kosova[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në mesjetë titulli i dukës ishte i pranishëm edhe në Kosovë. Prej tyre duhet përmendur familjen mesjetare shqiptare të Dukagjinëve. Me emrin e tyre është e lidhur edhe një krahinë e madhe etnogjeografike në Kosovë e njohur si Rrafshi i Dukagjinit.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Channel Islands". The Official Website of the British Monarchy. The Royal Household. 2009. Arkivuar nga origjinali më 21 shtator 2012. Marrë më 16 gusht 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)