Jump to content

Vranduku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kalaja e Vrandukut

Vranduku ose Arduba ilire, është një fshat në komunën e Zenicës, Bosnja dhe Hercegovina.[1] Shtrihet në luginën e lumit Bosna. Aty gjenden edhe gërmadhat e një kalaje të vjetër e cila supozohet të jetë ilire.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Rezultatet zyrtare nga libri: Përbërjen etnike e popullsisë së Bosnje-Hercegovinës, Komunat dhe vendbanimet, Regjistrimi i popullsisë, 1991, Zavod za statistiku Bosne i Hercegovine - Bilten nr.234, Sarajevë, 1991.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kalaja e Vrandukut (Muzeu i qytetit) Vizituar më 18.08.2016.

Koordinatat:42°55′43″N 17°10′17″E / 42.92861°N 17.17139°E / 42.92861; 17.17139