Kantoni Zenica-Doboj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kantoni Zenica-Doboj (Boshnjake: Zeničko-dobojski kanton[1]) është kantoni i katërt prej 10 kantoneve të Federatës së Bosnje dhe Hercegovinës në Bosnjë dhe Hercegovinë. Kryeqyteti kantonal është Zenica.

Historiku[redakto | përpunoni burim]

Gjatë protestave dhe trazirave në Bosnjë dhe Hercegovinë , në shkurt të vitit 2014, e gjithë qeveria kantonale e Kantonit Zenica-Doboj, dha dorëheqje.[2][3]

Komunat[redakto | përpunoni burim]

Kantoni është i ndarë në komunat: Breza, Doboj Jug, Kakanj, Magllaj, Ollovo, Teshanj, Varesh, Visoko, Zavidoviqi, Zenica, Zhepçe dhe Usora.

Shih edhe[redakto | përpunoni burim]

Referenca[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ The Constitution of the Zenica-Doboj Canton Archived 10 April 2012[Date mismatch] at the Wayback Machine. Official name of canton is Zenica-Doboj Canton
  2. ^ "Government of Zenica-Doboj Canton Resigned". Sarajevo Times. 7 February 2014. Marrë më 1 April 2015. 
  3. ^ "Vlada Zeničko-dobojskog kantona podnosi ostavku". RTVBN. 7 February 2014. Marrë më 1 April 2015.