Magllaj

Coordinates: 44°33′N 18°06′E / 44.550°N 18.100°E / 44.550; 18.100
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Magllaj është qytezë dhe komunë në pjesën veriore të Bosnjë dhe Hercegovinës. Magllaj është një nga 12 bashkitë (komunatë) e Kantonit Zenica-Doboj. Qyteza shtrihet 25 km (16 mi) në jug të Dobojit dhe ka një popullsi prej 25,000 banorësh ndërsa e tërë komuna ka një popullsi prej 43,000 ban.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

1961-1991[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja Etnike
Boshnjakët Serbët Kroatët Jugosllavët Të tjerët Gjithsej
1961
7,998 24.28% 13,870 42.10% 7,313 22.20% 3,548 10.77% 215 0.65% 32,944
1971
15,628 41.09% 13,888 36.51% 7,946 20.89% 240 0.63% 335 0.88% 38,037
1981
17,236 40.88% 13,662 32.41% 8,341 19.78% 2,682 6.36% 239 0.57% 42,160
1991[1]
19,569 45.10% 13,312 30.68% 8,365 19.28% 1,508 3.48% 634 1.46% 43,388

Historiku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Magllaj përmendet qysh në shekullin XIV. Lumi Bosna kalon nëpër këtë qytet.

Nga viti 1929 deri në vitin 1941, Magllaj ishte pjesë e Banovinës Vrbas si pjesë e Mbretërisë së Jugosllavisë.

Qyteza për një kohë të gjatë ishte e rrethuar nga forcat e Serbëve te Bosnjës (midis 1993 dhe 1994) gjatë Luftës në Bosnje, kur zona ishte skenë e luftimeve të rënda dhe popullsia duhej të furnizohej nga aeroplanët.

Nganjëherë ndodh që kjo zonë të përmbytet nga vërshimet e lumenjëve siq ishte rasti i 16 majit të vitit 2014.[2] në të cilën shumë njerëz humbën shtëpitë dhe gjësendet e tyre.

Referime dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ethnic composition of Bosnia-Herzegovina population, by municipalities and settlements - 1991 Census.
  2. ^ Osmic, Lejla. "In Pictures: Severe flooding in Bosnia". www.aljazeera.com. Marrë më 2015-06-03. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koordinatat: 44°33'N 18°06' / 44.550°N 18.100°D / 44.550; 18.10044°33′N 18°06′E / 44.550°N 18.100°E / 44.550; 18.100