Vrasja e Olof Palme

Coordinates: 59°20′12″N 18°03′46″E / 59.3366°N 18.0628°E / 59.3366; 18.0628 (Olof Palme Assassination)
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vrasja e Olof Palme
VendndodhjaSveavägenTunnelgatan, Stokholm, Suedi
Koordinatat59°20′12″N 18°03′46″E / 59.3366°N 18.0628°E / 59.3366; 18.0628 (Olof Palme Assassination)
Data28 shkurt 1986
23.21 (Zona Kohore e Evropës Qendrore)
ShënjestraOlof Palme
Lloji i sulmitVrasje
ArmëRevole .357 Magnum (e dyshuar)
Vdekje1 të vrarë (Olof Palme)
Të lënduar1 të plagosur (Lisbeth Palme)
AutorëtStig Engström (ai u deklarua si një i dyshuar në vitin 2020; vdiq në vitin 2000)
Christer Pettersson (u dënua në vitin 1989, aktgjykimi i prishur në apel)
MotiviTë panjohura

Vrasja e Olof Palme ndodhi të premten më 28 shkurt 1986 në ora 23:21 kur Kryeministri i Suedisë Olof Palme u qëllua për vdekje në kryqëzimin Sveavägen-Tunnelgatan (tani rruga Olof Palme) në Stokholmin qendror. Gruaja e tij Lisbeth Palme u plagos lehtë nga një e shtënë e dytë. Çifti nuk kishte truproje me vete.

Christer Pettersson, i cili më parë ishte dënuar për vrasje pa dashje, u dënua për vrasjen në vitin 1988 pasi ishte identifikuar si vrasës nga Lisabeth Palme. Sidoqoftë, në apel në Gjykatën e Apelit Svea, ai u shpall i pafajshëm. Një kërkesë për një gjykim të ri, të paraqitur nga prokurori, u refuzua nga Gjykata Supreme e Suedisë. Pettersson vdiq më 29 shtator 2004, i shpallur ligjërisht i pafajshëm për vrasjen e Palme.

Më 10 qershor 2020, kryeprokurori Krister Petersson, i ngarkuar me hetimin, njoftoi përfundimin e tij se Stig Engström, i njohur gjithashtu si "Njeriu Skandia", ishte i dyshuari më i mundshëm. Sidoqoftë, ndërsa Engström vdiq më 26 qershor 2000 dhe nuk ishin të mundshme masa të tjera hetimore ose gjyqësore, hetimi u mbyll zyrtarisht.

Pasi hetimi u mbyll, dokumentet u bënë të disponueshme për publikun i cili mund t'i kërkojë ato për një shumë të vogël parash për shkak të urdhëresës së tarifave (SFS 1992:191) (i gjithë materiali kushton 1 milion krona). Dokumentet përmbajnë gjëra të tilla si informacione në lidhje me hetimin paraprak dhe gjëra të tilla si procesverbalet e marrjes në pyetje. Ekzistenca dhe grupe të ndryshme të mediave sociale janë krijuar për të zbuluar emrat e emrave të njerëzve të ndryshëm që ishin censuruar në kohën e zbulimit të këtij dokumenti për shkak të Aktit të Hyrjes Publike në Informacion dhe Sekretit (2009:400). Ata e bëjnë këtë duke gjetur fontin dhe madhësinë dhe duke plotësuar këto boshllëqe. Shteti dhe policia janë kritikuar për mos zbulimin e informacionit si emra në dokumente.[1][2]

Ecuria e ngjarjeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kinemaja Grand, Sveavägen, Stokholm.
Kryqëzimi Sveavägen-Tunnelgatan, 2005. Skena e vrasjes është vendi ku qëndrojnë të tre gratë, vetëm në të djathtë të shenjës Kreatima.

Në mbrëmjen e 28 shkurtit 1986, Olof Palme dhe gruaja e tij Lisabeth ecën në shtëpi në qendër të Stokholmit, pa një shoqërim të truprojës, pas një vizite në kinemanë e madhe ku kishin parë filmin Vëllezërit Mozart (1986). Në orën 23:21, në kryqëzimin e Sveavägen dhe Tunnelgatan, Olof Palme u qëllua për vdekje në pjesën e prapme me një revole nga një distancë e shkurtër dhe u rrëzua në trotuar. Menjëherë më pas, Lisbeth Palme u qëllua me një goditje tjetër nga i njëjti revole, me ç'rast autori u largua nga vendi i ngjarjes. Palme vdiq menjëherë por ende u transportua pas përpjekjeve të reanimacionit në Spitalin Sabbatsberg ku u shpall i vdekur në ora 00:06 të 1 marsit. Lisbeth Palme mbijetoi me dëmtime të lehta fizike.[3]

Para shkuarjes në kinema[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shkuarja në kinema ishte vendosur në një njoftim shumë të shkurtër dhe ishte diskutuar së pari nga gruaja e Palmes Lisbeth në vendin e saj të punës në pasditen e 28 shkurtit. Një vizitë në Grand, ajo diskutoi më pas me të fejuarën e djalit të saj në telefon në ora 17:00. Palme, i cili kishte dërguar truprojat e tij në shtëpi herët pasdite, nuk dëgjoi për planet e kinemasë derisa u kthye në shtëpi rreth orës 18:30. Ai më pas diskutoi me djalin e tij Mårten në telefon, i cili tashmë kishte blerë bileta për në Grand, rreth një vizite në kinema ose në Grand ose në Spegeln, por asgjë nuk u vendos. Çifti Palme vendosën të shkonin në Grand gjithashtu. Hetimi i mëvonshëm i policisë hetoi nëse vendi i punës i Lisbeth Palme, shtëpia apo telefoni i bashkëshortëve Palme ishin përgjuar pa mundur të gjente ndonjë gjurmë të tillë. Sipas policisë, gjithashtu nuk ka asnjë indikacion që çifti u persekutua nga shtëpia në kinema.

Vizita në kinema dhe vrasja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Tunnelgatan pretendohet të ketë qenë rruga e arratisjes së vrasësit

Të premten, 28 shkurt 1986, Palme arriti në shtëpinë e tij afërsisht në ora 18:30 pas një dite normale pune. Ai darkoi me gruan e tij dhe bëri disa telefonata, me Bo Toresson dhe Sven Aspling. Pak pas orës 20:30, çifti u largua nga shtëpia dhe ecën drejt stacionit të metrosë në Gamla stan. Ata hipën në një tren që u nis në ora 20:42 dhe arritën në stacionin e metrosë Rådmansgatan në pra 20:47. Nga atje, ata vazhduan për në kinemanë Grand në Sveavägen ku takuan djalin e tyre Mårten me të fejuarën pak para orës 21:00. Vetë Palme bleu bileta në arkë për filmin e Suzanne Osten, Vëllezërit Mozart, i cili filloi në ora 21:15.

Pas përfundimit të filmit, midis 23:05 dhe 23:10, të katër qëndruan pak jashtë kinemasë deri në orën 23:15 kur u ndanë dhe çifti Palme filloi të ecte Sveavägen në jug. Ata ecën relativisht ngadalë dhe ndaluan të paktën në një vitrinë të dyqanit të veshjeve Sari. Kur kaluan Tunnelgatan dhe dyqanin Dekorima afërsisht në 23:21:30, një burrë u kthye pas Olof Palme dhe e qëlloi nga një distancë e afërt në shpinë me një goditje që ishte menjëherë vdekjeprurëse. Një goditje e dytë goditi Lisbeth Palme me një gërvishtje përgjatë shpinës. Autori i krimit më pas devijoi në Tunnelgatan dhe u ngjit në shkallët drejt Malmskillnadsgatan, ku vazhdoi përtej rrugës David Bagare. Pas kësaj, të gjitha gjurmët e vrasësit në arrati pushojnë.

Asnjë lajm nuk u transmetua në Sveriges Radio natën në vitin 1986. Një moment para orës 01:00 të 1 marsit, Sveriges Radio P3 filloi të transmetonte muzikë si zakonisht - pa "biseda të ndërmjetme". Në orën 01:10, megjithatë, muzika u ndërpre dhe reporteri vendas Jan Ström lexoi mesazhin vijues:

Kryeministri suedez Olof Palme ka vdekur. Ai u qëllua sonte në Stokholm. Olof Palme u qëllua në kryqëzimin Tunnelgatan - Sveavägen dhe ai më vonë vdiq në Spitalin Sabbatsberg. Qeveria është e informuar. Ministri i Financave Kjell-Olof Feldt dhe zëvendës kryeministri Ingvar Carlsson janë informuar dhe të dy konfirmojnë se Olof Palme ka vdekur. Policia po kërkon një burrë nga 35 deri në 40 vjeç me flokë të errëta dhe pallto të gjatë të errët. Prandaj policia po kërkon vrasësin dhe një operacion i madh kërkimi është duke u zhvilluar në Stokholm. Shkëmbimi i taksive në Stokholm ka dërguar sinjalin. Sipas qendrës komanduese të policisë, ishte një shofer taksie nga Järfälla Taxi i cili vuri re se një person ishte qëlluar. Shoferi lajmëroi çelësin e tij të taksisë, i cili nga ana tjetër lajmëroi policinë. Qendra komanduese dërgoi një piket policie në vendin e ngjarjes. Olof Palme u qëllua në ora 23:30, një orë e gjysmë më parë.
Qeveria është mbledhur për një mbledhje shtesë. Ingvar Carlsson, do të kryesojë takimin. Komenti i tij i vetëm kur erdhi sonte në Rosenbad është se "Kjo është e tmerrshme", tha ai ... për TT, kur erdhi në Rosenbad. Olof Palme do të mbushte 59 vjeç brenda pak muajsh. Ai ka qenë kryetar i Partisë Social Demokrate që nga viti 1969 dhe kryeministër gjatë periudhës 1969 deri në 1976 dhe nga viti 1982.[4]
Për shkak të asaj që ndodhi, natyrisht që do të ndryshojmë programin e natës në radion e natës. Dhe stafi eko-editorial natyrisht do të kthehet me më shumë lajme kur t'i kemi për të dalë me të.[5]

Të shtunën në mëngjes, mbreti Carl XVI Gustaf u kthye në Stokholm nga Storlien, folësi i Riksdag Ingemund Bengtsson u kthye nga Spanja dhe shefi i policisë së qarkut Hans Holmér u kthye nga Borlänge. Presidenti shkarkoi të gjithë ministrat e qeverisë, por u kërkoi atyre të qëndrojnë si ministër i ekspeditave. Në një takim në orën 09:00, bordi i partisë Social Demokrate zgjodhi Ingvar Carlsson si kryetar të përkohshëm të partisë. Gjatë të shtunës dhe të dielës, Sveriges Television anuloi të gjitha programet argëtues. Diskutimet u zhvilluan gjithashtu nëse Vasaloppet, planifikuar tradicionalisht të mbahej më 2 mars, do të anulohej, por menaxhmenti i garës vendosi të kryejë garën e skive siç ishte planifikuar.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Palmeutredningen: Så tar du del av allmän handling" (në suedisht). polisen.se. Marrë më 2021-02-20.
  2. ^ Hultman, Alexander (2020-06-10). "Nu kan du begära ut hela förundersökningen" (në suedisht). gp.se. Marrë më 2021-02-20.
  3. ^ "Nu förändras plötsligt allt" (në suedisht). Marrë më 12 prill 2015.
  4. ^ Ström, Jan (1 mars 1986). "Ekots extrasändning vid statsminister Olof Palmes död 1986". Dagens eko (në suedisht). Sveriges Radio. Marrë më 10 gusht 2009.
  5. ^ SOU 1987:14 Juristkommissionens rapport om händelserna efter mordet på statsminister Olof Palme