Wasilla, Alaska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Wasilla
Qytet
noform
Liqeni Wasilla
Vendndodhja
Wasilla is located in SHBA Alaska
Wasilla
Wasilla

Koordinatat: 61°34′54″V 149°27′9″P / 61.58167°V 149.45250°P / 61.58167; -149.45250

Administrimi
Shteti Flamuri SHBA
Shteti federal Alaska
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 34.20[1] km2
 •  tokësore 32.20 km2
 •  ujore 1.89 km2
Lartësia 104 m (m.n.d.)
Popullsia 9,748[2] banorë (2016)
Dendësia 285.05 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 26 shkurt 1974[3]
Zona Kohore UTC-9 (Alaska (AKST))
Verore UTC-8 (AKDT)
Kodi Postal 99629, 99654, 99687
Prefiksi 907
Koordinatat 61° 34′ 54″ Veri

149° 27′ 9″ Perëndim

Wasilla është qytet në Matansuka-Susitna Borough, Alaskë, Shtetet e Bashkuara. Ndodhet afër liqenit Wasilla dhe liqenit Lucille. Wssilla është një nga dy qytetet në luginën Matansuke-Susitna. Ndodhet afër 69 km (43 milje) në verilindje të Anchorage.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klima e Wasillës është e ngjajshme me atë të Anchorage, por me maksimumin pak më të ngrohtë gjatë ditës dhe minime më të ftohta të natës për shkak të vendndodhjes së saj në brendësi. Klasifikuar si klimë subarktike sipas klasifikimit klimatik Köppen-Geiger. Mesatarisht, gjatë gjithë vitit, janë 30-31 ditë me ulje nën -18 °C, 37-38 ditë me lartësi prej 21 °C dhe 1,4 ditë me lartësi prej 27 °C+. Reshjet mesatare vjetore janë 430 mm, me 132 cm të dëborës.

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wasilla shërbehet nga Distrikti i Shkollës së Matanuska-Susitna Borough dhe ka pesë shkolla të larta:[4]

  • Shkolla e Lartë Burchell
  • Shkolla e Lartë e Teknikës Mat-Su
  • Shkolla e Lartë MidValley High School
  • Shkolla e Lartë e Wasillës
  • Shkolla e Lartë Colony

Wasilla ka poashtu kolegje të teknikës dhe profesionale.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "2016 U.S. Gazetteer Files". United States Census Bureau. Marrë më 22 qershor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Population and Housing Unit Estimates". Marrë më 9 qershor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ 1996 Alaska Municipal Officials Directory. Juneau: Alaska Municipal League/Alaska Department of Commerce, Community and Economic Development. f. 159. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "High School Listings". Matanuska-Susitna Borough School District. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 gusht 2008. Marrë më 2 shtator 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)