Waterloo (Ontario)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Waterloo (kthjellim).


Waterloo
—  qytet  —
Pamje nga Waterloo (Ontario)

Administrimi
Shteti Flag of Canada.svg Kanadaja
Provinca Ontario – stema Ontario
Ndarja statistikore Komuna rajonale Waterloo
Statistika dhe Territori
Koordinatat 43°28′00″V 80°31′00″P / 43.466667°V 80.516667°P / 43.466667; -80.516667 (Waterloo)Koordinatat: 43°28′00″V 80°31′00″P / 43.466667°V 80.516667°P / 43.466667; -80.516667 (Waterloo)
Lartësia 329 m (m.n.d)
Sipërfaqja 64,1 km2
Popullsia 97.475 banorë 2006
Dendësia 1.520,67 banorë/km2
Etnohoronimi Waterluvian
Prefiksi Area codes 519 and 226
Kodi Postar N2J, N2K, N2L, N2T, N2V
Vendndodhja
Waterloo is located in Kanadaja
Waterloo
Waterloo
www.waterloo.ca/

Waterloo është një qytetKomuna rajonale Waterloo, provinca Ontario, në Kanada. Qyteti ka një sipërfaqe 64.1 km² dhe popullsi 97475 banorë.[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Population and dwelling counts, for Canada, provinces and territories, and census subdivisions (municipalities), 2011 and 2006 censuses (Ontario)". Statistics Canada. 8 shkurt 2012. Marrë më 22 tetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Ndarja administrative në Ontario