Western Union

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Western Union në Robinsons Cybergate Cebu (17-02-2023).

Western Union Company është një korporatë amerikane e shërbimeve financiare shumëkombëshe me seli në Denver, Kolorado.

E themeluar në 1851 si New York and Mississippi Valley Printing Telegraph Company në Rochester, Nju Jork, kompania ndryshoi emrin e saj në Western Union Telegraph Company në 1856 pasi u bashkua me disa kompani të tjera telegrafike.[1] Ajo dominoi industrinë amerikane të telegrafisë nga vitet 1860 deri në vitet 1980,[2] teknologjia pioniere si teleksi dhe duke zhvilluar një sërë shërbimesh të lidhura me telegrafin, duke përfshirë transferimin e parave me tela, përveç biznesit të saj kryesor të transmetimit dhe dërgimit të mesazheve telegram.

Pasi përjetoi vështirësi financiare, ajo filloi të largonte biznesin e saj nga komunikimet në vitet 1980 dhe u fokusua gjithnjë e më shumë në shërbimet e saj të transferimit të parave. Ajo i ndërpreu plotësisht funksionet e saj të komunikimit në vitin 2006,[3][4] kohë në të cilën The New York Times e përshkroi atë si "biznesin më të madh në botë të transferimit të parave" dhe shtoi se kompania do të mbetej e tillë për shkak të numrit të madh të emigrantëve që dërgonin para në shtëpi.[5]

Nga këndvështrimi i historisë së teknologjisë, Western Union përfundoi veçanërisht telegrafin e parë transkontinental në 1861, duke qenë pjesë e investimeve të industrisë amerikane në zhvillimin e komunikimeve amerikane midis brigjeve të Oqeanit Atlantik dhe Oqeanit Paqësor. Mesazhet e para i shkuan Presidentit të atëhershëm të SHBA-së Abraham Lincoln.[6]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Western Union". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ History of the U.S. Telegraph Industry
  3. ^ "Our Rich History". Western Union. Arkivuar nga origjinali më 9 gusht 2011. Marrë më 12 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Western Union Sends Its Last Telegram". NPR. shkurt 2006. Marrë më 12 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Eric Dash (27 janar 2006). "Western Union, Growing Faster Than Its Parent, Is to Be Spun Off". New York Times. Marrë më 15 gusht 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Milestones: Transcontinental Telegraph, 1861". IEEE Global History Network. IEEE. Marrë më 17 shkurt 2024. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)