WhatsApp

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
WhatsApp
ZhvilluesWhatsApp Inc.
Versioni i fundit
Sistemi operativGoogle Android, BlackBerry OS, Apple iOS, Nokia Series 40, Nokia Asha platform, Symbian, and MS Windows Phone
Gjuhët e mundshmeMultilingual
Përdoret përInstant messaging
LicencaProprietary
Faqja zyrtarewww.whatsapp.com

WhatsApp Messenger është ndër-platformë e mesazheve të menjëhershme për telefona të mençur që kanë qasje në Internet. Përveç mesazheve tekst, përdoruesit mund të dërgoni imazhe të tjera, video, audio dhe mesazhet e mediave. Software klientit është në dispozicion për Google Android, BlackBerry OS, Apple iOS, i përzgjedhur Nokia Series 40, Symbian, Nokia Asha Microsoft Windows Phone. WhatsApp Inc u themelua në vitin 2009 nga American Brian Acton dhe Ukrainës Jan Koum (edhe CEO), të dy ish-punonjësit e Yahoo!, dhe është i bazuar në Mountain View, Santa Clara County, California.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]