Jump to content

Viber

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ky artikull apo seksion është jo i plotë ose me cilësi të dobët. Mund të ndihmoni Wikipedian duke e përmirësuar!
Ky artikull duhet të përmirësuar në:  Përbman shumë terme(fjalë përkufizuese) në gjuhë të huaja, Nuk ka përmbajtje të mjaftueshme --Liridon (diskutimet) 2 korrik 2015 14:44 (CEST)
Via Inc.
Viber-logo
ZhvilluesViber Media, Inc
Versioni i parë3 dhjetor, 2013
Version pasuesBlackberry OS (beta)
3.1.1 (nëntor 17, 2013; 10 vite më parë (2013-11-17))[1]
Windows Phone
3.1.0.0 (tetor 29, 2013; 10 vite më parë (2013-10-29))[2]
Sistemi operativWindows, Mac OS, Android, BlackBerry OS, iOS, Series 40, Symbian, Bada, Windows Phone, Linux
Gjuhët e mundshme30 gjuhë [3]
Përdoret përInstant Messaging Client & VoIP
LicencaProprietary
Faqja zyrtarewww.viber.com

Viber është një ndër-platformë e mesazheve të menjëhershme gjithashtu dhe Voice over IP për smartphonet e zhvilluar nga Viber Media. Përveç mesazheve tekst, përdoruesit mund të shkëmbejnë imazhe, video dhe mesazhe audio mediave. Klienti Software është në dispozicion për Mac OS, Android, BlackBerry OS, iOS, Seria 40, Symbian, Bada, Windows Phone, dhe Microsoft Windows. Një version i Linux është në zhvillim, me një version beta. Viber punon në 3G/4G dhe Wi-Fi. Ai së pari kërkon instalimin në një telefon për të punuar dhe në një mjedis të sistemit operativ desktop. Viber ka arritur 200 milionë përdorues që nga 7 Maj i 2013-tës. Themeluesi i saj dhe CEO është sipërmarrës Talmoni Marco.

Viber u themelua nga katër partnerët Izraelianë dhe Bejellorus:. Talmoni Marco, Igor Magazinnik, Sani Maroli dhe Ofer Smocha, me Marcon si CEO-n e kompanisë[4] Viber ishte nisur fillimisht për iPhone më 2 Dhjetor 2010, në konkurrencë të drejtpërdrejtë me Skype. Një version u nxorr më përpara në treg për Android i cili u shfaq në Maj të 2011, por ishte i kufizuar në 50.000 përdoruesve; një version i pakufizuar u nxorr në treg më 19 korrik të 2012. Viber për pajisjet BlackBerry dhe Windows Phone u nxorr më 8 Maj, 2012.[5] Kur arritën 90 milion përdorues më 24 Korrik 2012, shërbimi i mesazheve në grup dhe motor HD Voice u shtuan për të dy aplikacionet Android dhe iPhone . Aplikimet për Nokia Seria e 40, Symbian dhe platforma Bada Samsung [6]u nxorrën gjithashtu në të njëjtën ditë. [7]

Më 4 Nëntor 2014, Viber shënoi 1 nga 7 pikat e sigurisë së mesazheve në fletën e pikëve të Electronic Frontier Foundation. Viber mori një pikë për encryption gjatë tranzitit, por humbi pikë për shkak të komunikimit nuk është i koduar me një çelës ku ofruesi nuk ka qasje (p.sh. komunikimet nuk janë koduar në end-to end), përdoruesit nuk mund të verifikojnë identitetin e kontakteve, mesazhet e kaluara nuk janë të sigurtë nëse çelësat e kodimit janë vjedhur, kodi nuk është i hapur për shqyrtim të pavarur (dmth kodi nuk është me burim të hapur), dizajni i sigurisë nuk është i dokumentuar si duhet, dhe nuk ka pasur një auditim të kohëve të fundit të sigurisë së pavarur. AIM, BlackBerry Messenger, Ebuddy XMS, Hushmail, Kik Messenger, Skype, dhe Yahoo Messenger gjithashtu shënuan 1 nga 7 pikët totale. [8][9]

  1. ^ Viber Media (24 korrik 2012). "Viber". BlackBerry App World. Research In Motion (RIM). Arkivuar nga origjinali më 25 shtator 2013. Marrë më 10 shtator 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Viber Media (6 shtator 2012). "Viber". Windows Phone Marketplace. Microsoft. Marrë më 10 shtator 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Supported Languages". Viber. Arkivuar nga origjinali më 3 shkurt 2014. Marrë më 30 janar 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "אקזיט ענק: רקוטן היפנית רוכשת את וייבר תמורת כ-900 מיליון דולר". כלכליסט - www.calcalist.co.il. Marrë më 16 maj 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Viber for BlackBerry and Windows Phone 7 Now Available". Arkivuar nga origjinali më 12 maj 2012. Marrë më 2 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Viber for Bada - Free messages on Samsung Bada". Viber.com. Arkivuar nga origjinali më 30 maj 2013. Marrë më 2013-06-06. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Cooper, Daniel (11 shtator 2012). "Viber comes to Symbian, S40 and Bada, adds HD voice calling and group messaging to Nokia Lumia handsets". Engadget. Marrë më 13 shkurt 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Secure Messaging Scorecard. Which apps and tools actually keep your messages safe?". Electronic Frontier Foundation. 4 nëntor 2014. Arkivuar nga origjinali më 15 nëntor 2016. Marrë më 1 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  9. ^ "Only 6 Messaging Apps Are Truly Secure". PC Magazine. 5 nëntor 2014. Marrë më 8 janar 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)