Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2017/42

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Rome-Capitole-StatueConstantin

...Kostandini i Madh ishte ilir , Perandor i Perandorisë Romake (Lindjes dhe Perëndimit) gjatë viteve 306-316) ndaloi përndjekjet fetare dhe i hapi rrugë Krishtërimit si dhe ndërtoi shumë institucione fetare midis të cilave kishën e Shën Pjetrit në Romë ?

...Lionel Messi u bë baba për herë të tretë ?

... Ramadan Sokoli etnomuzikologu i njohur ishte edhe një prej bashkpuntorëve më cilësorë të revistës kulturore “Les letres albanaises” ?

... Jufkat në Dibër janë një lloj paste e përgatitur me qumësht, miell dhe vezë që përdoren edhe si zahire dimri të cilat u vlerësuan si makarona shqiptare në një nga Panairet e Milanos ?

... Elena Peshkopia është e para grua shqiptare në botë që në vitin 1678 ka marrë doktoraturën në filozofi dhe gjatë shekullit ku jetoi ishte gruaja më e ditur në Europë ?