Wikipedia:Faqja kryesore/A e dini se/2019/49

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ekipi i kërkimit dhe shpëtimit nga Italia që punon në një ndërtesë të shembur

Tërmeti i datës 26 nëntor, 2019 me epiqendër 12 kilometra në jug-perëndim të Mamurrasit në rang botëror për vitin 2019 është termeti më vdekjeprures si dhe është termeti më i fortë që ka rënë ne Shqiperi pas tërmetetit të vitit 1979 me epiqëndër në Mal të Zi?

Një ditë kombëtare zie u shpall në Shqipëri dhe në Kosovën fqinje, nga ku ishin dy prej viktimave ishin dhe që ka një popullsi me shumicë etnike shqiptare. Gjendja e emergjencës u vendos për Durrësin, Tiranën, Laçin dhe Lezhën.