Wikipedia:Faqja kryesore/Fotografia e ditës/2015/03/6

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gabriel Garcia Marquez

Veprat e Gabriel Garcia Marquez në shqip i kanë përkthyer Ramiz Kelmendi , Veton Surroi , Aurel Plasari , Mira Meksi e Robert Shvarc . Ndër veprat e tij më të mëdha përmenden " Dashuria në kohërat e kolerës " , "Kronikë e një vdekjeje të paralajmëruar" dhe "Njëqind vjet vetmi" e cila është përkthyer në shqip nga i madhi Robert Shvarc, "Gjenerali në labirintin e tij" , Erendira . Më 1982, u vlerësua me çmimin Nobel për Letërsinë.