Wikipedia diskutim:Fjalorthi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi faqen teknike Fjalorthi. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk i binden rregullave kryesore.
Shtyp këtu për të filluar një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

  • Përmbajuni temës!
  • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtashëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë ose çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.

Wikipedia diskutim:Fjalorthi/001


Për përdoruesit e ardhëshem: ju lutem para se të hyni në diskusion merni pak kohë dhe lexoni pjesët e diskutimit të mëparshme ashtu që të jeni më bindës me argumentimet e juaja dhe keni parasysh se përkthimet duhet bërë sa më saktë dhe të kuptueshme për shumicën e përdoruesve të kompjuterit në ditët tona. Edhe një fjalë e saktë që nuk përdoret nuk ka vlerë. --Hipi Zhdripi 2006 Shkurt 16 15:41 (UTC)

Pjesë të bartura nga Kuvendi[Redakto nëpërmjet kodit]

--Hipi Zhdripi 2006 Shkurt 16 15:12 (UTC)


Disa fjalë këtu janë të gabuara si p.sh.:


Është -------------------- Duhet


Arnë (fj.p.fj) - Patch - Ndreqje - Diskutuesi : Lekë Mjeku

Ndoshta, njesoj jane, une s'kam ndonje preference per kete. Dori | Diskuto 2006 Shkurt 12 05:37 (UTC)

Harroje ? - Cancel - Fshij,heq,pezulloj,shfuqizoj,sh(ç)vlerësoj- Diskutuesi : Lekë Mjeku

C'te keqe ka harroje? Zgjedhjet e tjera s'me dukem me mire: fshij - cfare po fshin, ndryshimet s'jane bere, heq - po njesoj ato nuk jane vene dhe s'kane si te hiqen, pezulloj - nuk po pezullohen se nuk po ruhen gjekundi, shfuqizoj - s'kane qene ne fuqi, shvleresoj - mire qe s'po i jep vlere po s'ka lidhje me ruajtjen ne kutese apo "harrimin". Dori | Diskuto 2006 Shkurt 12 05:37 (UTC)

Fluturo ? - Float - Pluskoj;Lëviz lirshëm- Diskutuesi : Lekë Mjeku

Ndoshta, por pluskoj mua s'me tingellon mire, dhe leviz lirshem eshte shume e gjate. Dori | Diskuto 2006 Shkurt 12 05:37 (UTC)

Gris ? - Delete - Fshij (me gomë)- Diskutuesi : Lekë Mjeku

Po e fshive me gome si mund ta kthesh mbrapsh (faqet e grisura mund te kthehen, "undelete")? Po e grise ke akoma copat dhe mund ta restaurosh. Dori | Diskuto 2006 Shkurt 12 05:37 (UTC)

Kryeradhë ? - Justify - Shfajsoj,përligj- Diskutuesi : Lekë Mjeku

Justify ketu ka kuptimin e vendosjes se tekstit ne fillim te rreshtit, pra ne krye te rradhes. Dori | Diskuto 2006 Shkurt 12 05:37 (UTC)

Kuti fluturuese - Hoverbox - Kuti pezull- Diskutuesi : Lekë Mjeku

Ndoshta. Dori | Diskuto 2006 Shkurt 12 05:37 (UTC)

Redaktoj ? - Edit - Botoj- Diskutuesi : Lekë Mjeku

Redaktim me duket me mire, ndonese s'ka shume kuptim kur eshte artikull i fillimit apo kur po shton, por keshtu eshte dhe ne gjuhet e tjera, prandaj e bera perkthim te drejtperdrejte. Edit eshte sinonim me faqet wiki prandaj them se duhet lene redaktim. Dori | Diskuto 2006 Shkurt 12 05:37 (UTC)

Yçkla ? (shqip?) - Bugs - Gabimthe, të meta te vockla- Diskutuesi : Lekë Mjeku

Shqip, por ndoshta krahinism :) por s'ka shume rendesi. Dori | Diskuto 2006 Shkurt 12 05:37 (UTC)

etj.

Me nderim ....!- Diskutuesi : Lekë Mjeku

Faleminderit per verejtjet. Do te ishte me mire te rregjistroheshit dhe te vazhdonim biseden. Dori | Diskuto 2006 Shkurt 12 05:37 (UTC)

Rreth kritikave[Redakto nëpërmjet kodit]

E keni gabim nëse mendoni se nuk marrim parasysh kritika. Por të hidhet një fjale tek e tuk nuk na ndihmon. Ne qoftë se deshironi me të vërtetë të bëheni pjesë e komuniteti, filloni dhe mësoni se si veprojne faqet, çfare pune bëhet këtu dhe si funksionojne ndryshimet. Ketu s'ka diktaturë, është meritokraci. Disa gjëra janë më të vështira për tu ndryshuar se kanë rrjedhoja të tjera. Pamja e faqes s'ka shume rëndësi, ndonëse edhe për këtë janë harxhuar muaj të tërë për ta bërë ashtu siq po e shihni. Shumica e mesazheve mund të shikohen këtu: Speciale:Allmessages. Nëse keni njohuri me përkthimin e programeve dhe mendoni se mund të i përktheni ato terme me terme më të sakta në gjuhën shqipe urdhëroni e na ndihmoni nëse jo atëher mos na ngarkoni dhe jepni kontributin e juaj aty ku mundeni.--Hipi Zhdripi 2006 Shkurt 17 06:27 (UTC)