Jump to content

Willa Cather

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Wilella Silbert Cather
Cather më 1912
U lind më7 dhjetor 1873
rrethina e Winchestera, Virginia, SHBA
Vdiq më24 prill 1947
New York, SHBA
KombësiaAmerikane
Gjinitë letrareRomance

Wilella Sibert Cather (7 dhjetor, 1873[1]24 prill, 1947) ishte shkrimtare e njohur amerikane. E njohur për përshkrimin e jetës amerikane në romanet O Pioneers!, My Ántonia dhe Death Comes for the Archbishop.

Fituese e Çmimit Pulitzer në vitin 1923.

  • Willa Cather and Georgine Milmine The Life of Mary Baker G. Eddy and the History of Christian Science (1909) (reprinted U of Nebraska Press, 1993)
  • Willa Cather On Writing (1949) (reprint U Nebraska Press, 1988)
  • Not Under Forty (essays) 1936

Tregimet më pare janë botuar në revista letrare.[2] [3]

  1. ^ Woodress, James Leslie. Willa Cather: A Literary Life, University of Nebraska Press, Omaha, 1987, p. 516. Data e lindjes eWilla Cather është vërtëtuar në bazë të letrës më 24 janar 1874, në të cilë babi e shënon. Kur edhe kishte punuar në McClure's Magazineu, Cather ka theksuar se është e lindur më 1875. Pas vitit 1920, ajo e vërteton se është e lindur më 1876, dhe kjo date është e skalitur në gurin e varrrit të saj në Jaffreyu.
  2. ^ "Cather's Life: Chronology". The Willa Cather Archive. Marrë më 13 gusht 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Cather's Writings: Short Fiction". The Willa Cather Archive. Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2007. Marrë më 13 gusht 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]