William Page

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

William Page (3 janar, 1811 – 1 tetor, 1885) ishte piktorë amerikan.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

William Page lindi në Albany, Nju Jork. Ai shkoi në Nju Jork City me prindërit e tij në moshën nëntë vjeçare. Ai ishte nxënës i Samuel Morse. Më 1836, ishte i zgjedhur akademik kombëtar dhe u bë president në akademinë kombëtar nga viti 1871 deri në vitin 1873. Në vitin 1844, ai shkoi për në Boston, por u kthye në Nju Jork në vitin 1847.

William Page vdiq më 1 tetor, 1885 në Staten Island.