Xavier Gil

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Xavier Gil
Të dhënat personale
Emri i plotëFrancesc Xavier Gil Sánchez
Data e lindjes (1982-05-24) 24 Maj 1982 (39 vjeç)
Vendi i lindjesAndorrë
Gjatësia1,76 m (5 ft 9+12 in)
PozicioniMbrojtës
Informacionet për klubin
Klubi aktualFC Santa Coloma
Numri3
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2002–2003FC Andorra
2003–2004FC Santa Coloma
2004–2007FC Andorra
2007–FC Santa Coloma
Ekipi kombëtar
2001–Andorra3(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Francesc Xavier Gil Sánchez (lindur më 24 Maj 1982), njohur zakonisht si Xavier Gil, është një futbollistë andorras i cili luan me klubin andorras FC Santa Coloma dhe me kombëtaren andorrase si mbrojtës.

Kombëtarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gil bëri debutimin e tij me kombëtaren më 21 gusht 2002, duke hyrë në fushën e lojës si zëvëndësuesi Justo Ruiz në humbjen 3–0 në miqësoren kundër Islandës.[1] Ai ka zhvilluar gjithsej tre ndeshje.[2]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Statistikat me kombëateren[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kombëtarja andorrase
Viti Ndeshje Gola
2001 1 0
2002 1 0
2003 0 0
2004 0 0
2005 0 0
2006 0 0
2007 0 0
2008 0 0
2009 0 0
2010 1 0
Total 3 0

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Iceland 3–0 Andorra
  2. ^ Xavier Gil

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]